gospodarstwo
Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o ewidencji producentów rolnych
Małżonkowie, którzy posiadają oddzielne gospodarstwa rolne, będą mieli własne numery identyfikacyjne; dotychczas mieli wspólny numer - zakłada nowela ustawy o ewidencji producentów rolnych. Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do nowych przepisów.
89,3 proc. rolników nie planuje zwiększać powierzchni upraw
W pierwszej połowie 2013 roku 89,3 proc. gospodarstw rolnych nie planuje zwiększać powierzchni użytków rolnych - wynika z badania koniunktury w gospodarstwach rolnych przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku przez GUS.
Może upaść 700 tysięcy gospodarstw
Najbliższe kilka lat to czas, który zadecyduje o kształcie polskiego rolnictwa. Wpływ na to będą miały nowe regulacje w UE, między innymi zniesienie limitów na produkcję mleka i nowe zasady unijnej polityki rolnej, jak i planowane zmiany w kraju, na przykład nowe regulacje dotyczące genetycznie zmodyfikowanej żywności, zmiana systemu opodatkowania gospodarstw rolnych oraz ubezpieczenia społecznego. Decyzje rządu mogą zaważyć na tym, czy przetrwa 700 tys. gospodarstw.
Miniładowarka zamiast wózka widłowego
W wielu gospodarstwach, zwłaszcza sadowniczych, do załadunku i transportu można wykorzystywać miniładowarki, zwane inaczej koparko-ładowarkami. Ich przewagą jest uniwersalność (mogą być używane do wielu innych prac w gospodarstwie), większa stabilność i możliwość poruszania się nawet po nierównym terenie. Biorąc pod uwagę to, że najmniejsze modele tego typu maszyn mają podobną cenę, jak wózki widłowe, warto się zastanowić nad ich zakupem. Poniżej prezentujemy maszyny dostępne na krajowym rynku.
Po krajach Europy Zachodniej (cz. III) – Belgia
W poprzednich częściach relacji (HO 1, 2/2007) z wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zamieściłem spostrzeżenia z gospodarstw sadowniczych w Niemczech i Holandii. Poniżej przedstawiam informacje o zmianach, jakie następują w belgijskiej produkcji owoców, opisuję również jedną z firm, która zaopatruje sadowników w środki produkcji oraz urządzenia do sortowania i pakowania owoców.
Truskawki z Gołowina
Piotr i Beata Grześkiewiczowie (fot. 1) z Goławina koło Czerwińska (woj. mazowieckie) są właścicielami 21-hektarowego gospodarstwa, w którym uprawiają co roku po mniej więcej 5 hektarów truskawek i kapusty pekińskiej, a na reszcie areału zboża i poplony, niezbędne w zmianowaniu przy uprawie truskawek. Od kilku lat produkuje się wyłącznie owoce deserowe truskawek, a plony sięgają nawet 30 ton z hektara. Tak dobre wyniki udaje się osiągnąć tylko dzięki sadzeniu wysokiej jakości materiału, właściwemu nawożeniu i starannej ochronie.
O 'Sampionie' i porzeczkach z Podbeskidzia
Pierwsi odmianę 'ampion' do Polski sprowadzili pracownicy Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach w celach badawczych, a w 1983 roku w swoim gospodarstwie posadził ją Andrzej Rymarczyk ze Sczyrzyca koło Góry Jana (woj. małopolskie). W gospodarstwie tym została założona kolekcja odmian przez prof. Eberharda Makosza. Sadownik stwierdził wtedy, że odmiana ta bardzo dobrze plonuje, ale ma zbyt drobne owoce. Dopiero właściwe poprowadzenie drzew i przerzedzanie spowodowały, że stała się w ciągu następnych kilkudziesięciu lat jedną z odmian jabłoni uprawianych na największą skalę w polskich sadach. W ciągu tych lat 'ampion' dał wiele różnych mutacji — właściwych i niezbyt interesujących. Gospodarstwo, w którym od wielu lat ocenia się część z tych mutacji, należy do Józefa Sułkowskiego (fot. 1) z miejscowości Stronie koło Nowego Sącza.
Najważniejsze są truskawki deserowe
Mirosław i Bożena Miturowie (fot. 1) z miejscowości Garwolewo koło Czerwińska nad Wisłą prowadzą jedno z nowocześniejszych gospodarstw z produkcją truskawek i warzyw polowych w tym regionie. W kierowaniu prawie 100-hektarowym gospodarstwem pomagają trzej synowie Piotr, Grzegorz, Krzysztof — studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Najważniejszą uprawą są truskawki odmian typowo deserowych, sadzi się również kapustę pekińską, kalafiory i ogórki polowe. Uprawa warzyw pozwala na lepsze wykorzystanie pola — po zbiorze truskawek, których dojrzewanie przyspieszano, sadzi się np. kapustę pekińską, co umożliwia uzyskanie dwóch plonów (truskawek i kapusty) w jednym roku. Dodatkowo uprawa warzyw pozwala dłużej utrzymać pracowników w gospodarstwie.
Warzywa od trzech pokoleń
1 października firma Clause Tzier zaprosiła producentów kalafiorów i brokułów na spotkanie do Lubiczowa koło Warszawy. Zaprezentowano tam m.in. 19 odmian kalafiorów, a gospodarzami byli Małgorzata i Krzysztof Dawidowscy (fot. 1).
Postawili na byliny
W gospodarstwach ogrodniczych, w których produkowane są rośliny balkonowo-rabatowe, często latem i jesienią uprawia się także inne, uzupełniające ten asortyment, gatunki. Zwykle są to chryzantemy, a w przypadku ogrodników ogrzewających szklarnie w okresie jesienno-zimowym — poinsecje. Dobrym rozwiązaniem może być także produkcja bylin, których dobór staje się coraz bogatszy, i które — zwłaszcza efektownie podane — zdobywają coraz więcej zwolenników.