gmo
Eksport polskich jabłek do Indii
Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy posiadania zaświadczenia o braku GMO w wybranych produktach spożywczych importowanych do Indii. W praktyce wymóg posiadania zaświadczenia o braku GMO w produkcie będzie dotyczył przede wszystkim polskich eksporterów jabłek do Indii.
Kontrole dotyczące zakazu uprawy roślin GMO w 2019 r.
PIORiN w 2019 roku po raz drugi prowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO - organizmy genetycznie zmodyfikowane (ang. genetically modified organism). Od 2018 kontrolą tą objęty jest szerszy zakres upraw w porównaniu z kontrolami wykonywanymi w latach poprzednich.
Co PIORiN zrobił w 2018 r.?
Analiza zadań wykonanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) w 2018 r., uzyskanych rezultatów oraz odnotowanych problemów są głównym tematem dwudniowej narady Głównego Inspektora z wojewódzki inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa, która odbywa się w Łańcucie (woj. podkarpackie).
Naukowcy: unijna dyrektywa o GMO wymaga poprawy
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dyrektywa UE dot. GMO nie przystaje do obecnego stanu wiedzy naukowej; powinna być poprawiona - wynika ze stanowiska Głównych Doradców Naukowych KE. Członek tej grupy prof. Janusz Bujnicki wyjaśnił, że dyrektywa opiera się na stanie wiedzy jeszcze z lat 90. XX w.
Bayer i BASF przenoszą badania z Europy
Bayer i BASF całkowicie zaprzestaną prowadzenia genetycznej hodowli roślin w Europie po tym, jak UE postanowiła, że powinny one podlegać takim samym regulacjom, ak genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO).
Orzeczenie w sprawie organizmów GMO
25 lipca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, że organizmy stworzone za pomocą wielu nowszych technik edycji genomu muszą być regulowane w UE jako organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO).
Prezydent podpisał nowelę ustawy o GMO
Utworzenie rejestru upraw genetycznie modyfikowanych - taki ma być skutek noweli ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zarazem nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska jest wolna od upraw GMO.
Nowa odmiana ziemniaków o niespotykanych cechach
Naukowcy z Włoch i USA opracowali nową odmianę ziemniaków, która wyróżnia się od standardowych. Ma dziesięciokrotnie wyższą zawartość witaminy E i 200 razy wyższą zawartość witaminy A.
Eksperci: niech kraje UE same decydują, czy chcą GMO
Kraje członkowskie UE powinny mieć możliwość zgłaszania chęci uprawy roślin GM, a nie - jak dotąd - zgłaszania, że roślin GM dozwolonych przez UE nie chcą wytwarzać. Zmianę przepisów proponuje grupa ekspertów w czasopiśmie "Nature Biotechnology".
Bayer przejmuje Monsanto, ale nie będzie nowych upraw GMO w Europie
Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na początek 2018 r. Bayer nie będzie wprowadzał do Europy nowych upraw GMO - poinformował dziennikarzy na konferencji w Monheim prezes Bayer Crop Science Liam Condon.