Europejski Zielony Ład
Szanse i zagrożenia sektora sadowniczego
Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy sadownicy i producenci powinni dążyć do rozwoju sektora. Znawcy rynku niezmiennie podkreślają, jak ważna jest stała współpraca całej branży, od sadowników, po eksporterów. Jakie są szanse i zagrożenia dla rynku sadowniczego w Polsce i na świecie?
Zmiany klimatu a reakcja UE
Unia Europejska jest trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie, po Chinach i USA. Jednocześnie UE jest kluczową stroną w negocjacjach klimatycznych pod egidą ONZ.
Rynek produktów rolnictwa zrównoważonego będzie wart 64,6 mld zł
Zdaniem polskich konsumentów produkty z upraw rolnictwa zrównoważonego są o 20% tańsze od produktów z upraw ekologicznych i o 40% droższe od produktów z upraw rolnictwa konwencjonalnego. Trzy czwarte Polaków jest zainteresowanych kupowaniem produktów rolnictwa zrównoważonego, a 73% ankietowanych gotowych jest za nie zapłacić nawet 20% więcej.
Zielony Ład dla rodzinnych gospodarstw rolnych
Raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłoszony w 2014 roku Rzymie wskazuje, że rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na świecie wykorzystując ok 75% gruntów. Wg wyników badań ogłoszonych w „Nature Zrównoważony Rozwój” małe rodzinne gospodarstwa nadal realizują model zrównoważonego rolnictwa.
Przyszłość rolnictwa w erze cyfrowej
Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych – to jeden z wniosków z debaty w PE przeprowadzonej wspólnie przez komisje AIDA oraz AGRI.
Jak rozwiązywać wspólne problemy sadowników?
Dobra współpraca sąsiedzka to pierwszy krok ułatwiający wdrożenie zasad zrównoważonego rolnictwa i prowadzenie stabilnej ekonomicznie działalności rolniczej przed długi czas. Zgodne działania sąsiadów to klucz do rozwiązywania wspólnych problemów. W jaki sposób, przy wykorzystaniu strategii „Od pola do stołu” współtworzyć bardziej zrównoważony system żywnościowy? Jak prowadzić działalność rolniczą w zgodzie z naturą?
Produkcja żywności, która nie niszczy planety
Rosnąca wrażliwość konsumentów na zmiany klimatyczne wywołuje oczekiwanie, że również rolnicy i producenci rolni będą wdrażać więcej pro-środowiskowych standardów w uprawie roślin oraz hodowli zwierząt.
Lepsza ochrona gleby konieczna dla osiągnięcia „zielonych” celów UE
Europosłowie wezwali Komisję Europejską do zaprojektowania ogólnounijnych wspólnych ram prawnych dla ochrony gleby, przy pełnym poszanowaniu zasady pomocniczości.
Nadchodzi kolejny jabłkowy sezon
Działalność wielu branż w obecnej sytuacji związanej z globalną epidemią COVID-19 jest postawiona pod znakiem zapytania. Sektor owocowo-warzywny nie jest wyjątkiem. W 2020 roku podczas pierwszej i drugiej fali pandemii, sadownicy musieli sprostać wielu wyzwaniom.
Mechanizm dostosowania cen na granicach a nawozy azotowe
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla zgodnego z zasadami WTO.