ekologia
Mirosław Maliszewski: Kryzys jest oczywisty, ale nie możemy poddawać się marazmowi
Nie sposób ukrywać, że w sadownictwie pojawił się kryzys, który przejawia się w nastrojach branży. Z różnych stron docierają do nas negatywne informacje wpływające na nasze codzienne życie. Sytuacja na rynku jabłek nie napawa optymizmem, a z drugiej strony mamy do czynienia z inflacją i ogólnymi podwyżkami cen. Pojawia się marazm i pytania o przyszłość. Co dalej? Rozmawiamy z Mirosławem Maliszewskim, prezesem Związku Sadowników RP.
Zmiany klimatu a reakcja UE
Unia Europejska jest trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie, po Chinach i USA. Jednocześnie UE jest kluczową stroną w negocjacjach klimatycznych pod egidą ONZ.
Zakładanie pasiek miejskich może szkodzić rodzimym gatunkom pszczół
Popularne w ostatnich latach miejskie pasieki mogą szkodzić rodzimym gatunkom pszczół – uważają naukowcy. Tłumaczą, że pomagają one wyłącznie pszczole miodnej, która na tle pozostałych 450 gatunków dzikich zapylaczy jest stosunkowo mało zagrożona.
Zielony Ład dla rodzinnych gospodarstw rolnych
Raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłoszony w 2014 roku Rzymie wskazuje, że rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na świecie wykorzystując ok 75% gruntów. Wg wyników badań ogłoszonych w „Nature Zrównoważony Rozwój” małe rodzinne gospodarstwa nadal realizują model zrównoważonego rolnictwa.
Tylko łączenie metod przynosi efekty w zwalczaniu pędraków
Spośród kilku gatunków szkodników, których stadia larwalne żyją w glebie, najbardziej powszechnym jest chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha). Problem z pozbyciem się tego szkodnika z upraw jest ogromny, szczególnie w kontekście wycofania środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos - substancji owadobójczej należącej do grupy związków fosforoorganicznych, neurotoksyny, jak np. Dursban 480 EC. Jak zatem pozbyć się pędraków z gleby?
Większa podatność Europy na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego
Pandemia COVID-19 zwiększyła podatność Europy na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, a aktualne praktyki rolnicze nadal szkodzą środowisku – podkreśla Komitet Regionów. Samorządowcy zaproponowali zestaw środków wspierających agroekologię w UE.
Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie, 24.01.2021 [Video]
Jakie wyzwania stoją przed sadownikami, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną? Zapraszamy do obejrzenia webinarium pt. „Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie”, którego gościem specjalnym był dr Michał Pniak, z firmy Biocont.
Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie – Webinarium 21.01.2021
W czwartek, 21 stycznia 2021 roku, odbędzie się spotkanie on-line dotyczące ekologicznej uprawy jabłoni. Gościem specjalnym będzie dr Michał Pniak z firmy BIOCONT, który wyjaśni, jakie wyzwania stoją przed sadownikami, którzy decydują się na produkcję ekologicznych jabłek i czy taka uprawa jest opłacalna.
Konsorcja bakteryjne wsparciem dla rolnictwa
Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszłości realnie wesprzeć poprawę zdrowotności gleby i odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bioróżnorodności ekosystemów rolniczych. Mogą też przyczynić się do zmniejszenia zużycia herbicydów.
Nowe strategie, nowe wyzwania
O tym, jaki wpływ na polskie rolnictwo będą mieć strategie: „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”, opowiada dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych w IOR – PIB.