Strona główna Tagi Drosophila

drosophila

Zagrożenie upraw przez Drosophila suzukii odłożone w czasie

We włoskiej prowincji Forli-Cesena producenci czereśni na razie mogą spać spokojnie. Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) w tym roku jeszcze nie zagraża sadom. Przebieg pogody nie sprzyjał szkodnikom i rozwój osobników dorosłych jest opóźniony.

Szkolenie na temat muszki plamoskrzydłej

25 października w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach  zorganizowano szkolenie pod tytułem „Muszka plamoskrzydła – Drosophila suzukii, zagrożenie w Europie w latach 2008 - 2017, monitoring w Polsce i zagrożone uprawy” dotyczące rozpoznawania szkodnika. W szkoleniu wzięło udział około 60 osób, głównie przedstawicieli Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju oraz inni zainteresowani.

Drosophila suzukii w uprawie czereśni. Popularne metody ochrony i koszty

Jak najczęściej walczy się z Drosophila suzukii w uprawie czereśni? Ile kosztuje ochrona? Takie pytania zadawali naukowcy ponad kilkuset sadownikom w Szwajcarii. 
 

6600 drzew czereśni na hektar

Na Uniwersytecie Bolońskim trwają prace badawcze nad uprawą czereśni w dużym zagęszczeniu. Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że odmiany: 'Regina', 'Kordia' i 'Ferrovia' dobrze sprawdzają się w nasadzeniach z 6600 drzewami/ha. 

Muszka plamoskrzydła – do likwidacji

Muszka plamoskrzydła to jeden z najgroźniejszych owadów inwazyjnych, który dotarł do Europy. Dotychczas docierały do nas informacje z krajów zachodnich naszego kontynentu o jego ogromnej szkodliwości. Od zeszłego roku także polscy ogrodnicy gospodarujący w zachodnio-północnych rejonach Polski mogli zaobserwować, co prawda na razie namiastkę, efekty jego aktywności.

Chroni przed muszką plamoskrzydłą

Coraz częstsze obawy wśród krajowych producentów owoców borówki wysokiej budzi muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii). Atakuje ona dojrzewające owoce i trudno tutaj o skuteczny, a zarazem bezpieczny środek zwalczający.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) – jest czym ją zwalczać!

W wielu krajach europejskich od kilku lat prowadzone są próby znalezienia skutecznej metody walki z muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii).

Drosophila suzukii – szkodnik czereśni i wiśni

Drosophila suzukii – mucha, o której już od kilku sezonów jest głośno we wszystkich krajach europejskich, jesienią 2014 r. została stwierdzona na plantacjach krzewów jagodowych w Polsce. Owad ten wielkością i wyglądem przypomina muszkę owocową (Drosophila melanogaster), ale jego szkodliwość jest dużo większa. D. melanogaster atakuje owoce uszkodzone i fermentujące – jest wabiona ich zapachem, natomiast D. suzukii uszkadza owoce w fazie dojrzałości zbiorczej, zdrowe.

Roślina wyczuwa zagrożenie po zapachu

Nawłoć uruchamia mechanizmy obronne, gdy tylko poczuje zapach zagrażających jej muszek owocówek - informują amerykańscy entomolodzy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Muchy też czują

Muszki owocówki (Drosophila sp.) również odczuwają obrzydzenie. Jak informują niemieccy badacze na łamach czasopisma "Cell", owady te reagują na niektóre przykre zapachy i w tych miejscach nie pożywiają się i nie składają jaj.