drony
Zaawansowane technologie wsparciem dla rolnictwa
Współczesne rolnictwo to coraz częściej wielkoobszarowe uprawy, zarządzane i prowadzone jak firmy. Analiza kosztów i zysków, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, maszyn i technologii jest dziś na porządku dziennym. Rolnik jest zaś tak naprawdę przedsiębiorcą, który realizuje swoje biznesowe cele z wykorzystaniem naturalnych zasobów. Ale nie tylko. Coraz częściej swoje decyzje opiera o dane pozyskane dzięki systemom satelitarnym czy dronom. W jaki sposób?
Drony na pomoc plantatorom truskawek
Drony coraz częściej wykorzystywane są w różnych dziedzinach gospodarki – od przemysłu obronnego przez firmy dostawcze po rolnictwo.
Dane satelitarne zamiast kontroli w gospodarstwie
W ramach upraszczania i modernizacji wspólnej polityki rolnej UE (WPR), Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, które po raz pierwszy wyraźnie zezwalają na wykorzystanie szeregu nowoczesnych technologii podczas przeprowadzania kontroli w odniesieniu do obszarów rolnych objętych unijnymi płatnościami.
Dron bada zmiany w okresach wegetacji na polach Lubelszczyzny
Nad polami i lasami Lubelszczyzny lata dron wyposażony w kamerę hiperspektralną. Bada ona odbicia fal świetlnych od roślin i gleby, żeby precyzyjnie wskazać początek i koniec okresu wegetacyjnego.
Drony wielkości owadów jako zapylacze roślin
Za pomocą dronów o rozmiarach owadów naukowcom japońskim udało się zapylić lilie. Informacje na ten temat opublikowano na łamach pisma „Chem”.
Wyprodukują drony dla rolnictwa
Japońskie koncerny Canon i Toshiba zaoferują, niezależnie od siebie, drony przeznaczone dla klientów korporacyjnych. Oba podmioty zapowiedziały współpracę z zewnętrznymi partnerami w celu stworzenia odpowiednich urządzeń.
Drony w sadownictwie
Bezzałogowe statki powietrzne (ang. Unmanned Aerial Vehicle; UAV; fot. ), czyli drony, z roku na rok zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach gospodarki. IWING Sp. z o.o. ma już spore doświadczenie w wykorzystywaniu dronów, polskiej konstrukcji, w działaniach agrotechnicznych. O szczegóły oraz o przyszłościowe ich zastosowanie w sadownictwie pytam Michała Barankiewicza z tej firmy, zarządzającego flotą.
Drony pomagają rolnikom i archeologom
Choć drony najczęściej kojarzą się z działaniami militarnymi, w Peru wykorzystuje się je do monitorowania upraw i badania pozostałości dawnego osadnictwa - informuje Agence France Presse (AFP).