Strona główna Tagi Dezynfekcja

dezynfekcja

Kontrola higieny i ochrona przed wirusami w szklarni

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Aby nie dopuścić do pojawienia się bakterii, grzybów lub wirusów w szklarni, bardzo ważna jest dobra higiena i odpowiedni protokół kontrolny.

Woda elektrolizowana (ECA), nowa skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji linii nawadniających i materiału szkółkarskiego

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak ważna jest dezynfekcja linii nawadniających wiedzą najlepiej producenci pomidorów i ogórków szklarniowych, którzy bez tego zabiegu nie widzą możliwości prowadzenia uprawy w następnym sezonie. Większość producentów owoców, którzy posiadają systemy nawadniające w uprawach glebowych (fot. 1) nie przywiązuje jeszcze dużej uwagi do tego zagadnienia. Dopiero pojawiające się problemy z zatykaniem kapilar, sprawia że zwiększa się zainteresowanie tym tematem. Niestety nie wszyscy ogrodnicy zdają sobie sprawę, że system nawadniający w uprawach glebowych czy bezglebowych jest również siedzibą lub miejscem namnażania się wielu groźnych bakterii czy grzybów chorobotwórczych, które następnie są rozprzestrzeniane wraz z wodą i infekują kolejne rośliny.

Biologiczna dezynfekcja podłoży. Nowy środek przetestowany

Producenci warzyw, ale także i truskawek, wkrótce będą mogli przestać się martwić o niszczące uprawy patogeniczne grzyby czy nicienie obecne w glebie. Pojawił się nowy biologiczny sposób dezynfekcji gleby.

Zimna plazma. Nowa technologia zabezpieczająca żywność

Naukowcy w Australii badają skuteczność urządzenia „The Food Safety Supercharger” do niszczenia mikroorganizmów na powierzchni owoców, warzyw i orzechów.   
 
 

Technika dezynfekcji

Profilaktyka jest tańsza od interwencji - stąd nikogo nie trzeba przekonywać do wagi problemu dezynfekcji pomieszczeń, maszyn i urządzeń produkcyjnych. Przed nowym sezonem pokazujemy kilka urządzeń zaprezentowanych podczas Dni Ogrodnika w Gołuchowie.

Dezynfekcja obiektów uprawowych i przechowalniczych

Koniec sezonu uprawowego pod osłonami oraz przechowalniczego w chłodniach wymaga dokładnego oczyszczenia tych obiektów, poprzedzającego nowe nasadzenia czy składowanie płodów w celu przedłużenia okresu ich podaży. W pewnych obszarach wykorzystać można podobne metody mycia, dezynfekcji itp.