deszcze
Miejscami susza może się zmienić w podtopienia
Rozpoczęły się prognozowane zmiany w pogodzie. Druga dekada lipca zapowiada się dużo bardziej deszczowo niż pierwsza - miejscami spadnie tyle deszczu, że susza zmieni się w podtopienia.
Mocno popada, ale nie wszędzie
Prognozy długoterminowe wskazują na znaczące sumy opadów w perspektywie następnych dwóch tygodni. Jeśli się potwierdzą, to do 21 lipca w większości regionów kraju spadnie powyżej 50 mm deszczu, na południu i wschodzie powyżej 100 mm, a w Tatrach nawet ponad 200 mm.
Pierwszy większy deszcz od miesiąca; przed nami jeszcze większe ulewy
Weekend przyniósł nam pierwsze większe deszcze od wielu tygodni. Jednak do zażegnania suszy brakuje jeszcze sporych ilości wody. W ciągu tygodnia ma jednak spaść tyle deszczu, że susza może się skończyć podtopieniami.
W części kraju bardzo mocno popada
Przez wiele ostatnich tygodni było bardzo sucho i słonecznie, a do tego ciepło. Zgodnie z prognozą 16-dniową czekają nas zmiany w pogodzie. Będzie nie tylko bardzo deszczowo, ale też chłodniej. Z posuchy wpadniemy w ramiona podtopień.
Deszcze w Chile. Są straty w produkcji owoców
Tegoroczne Święta mieliśmy raczej „po wodzie”. Nie inaczej przytrafiło się Chilijczykom – tyle, że u nas mokry grudzień to już niemal norma, dla Chile wybryk natury. Na południowej półkuli rozpoczyna się sezon zbiorów i deszcze – jak komentuje chilijski związek eksporterów ASOEX – nietypowe dla tej pory roku opady spowodowały „minimalne szkody w większości upraw”.
Luty był bardzo ciepły i mokry
Za nami luty, ostatni miesiąc wliczający się do meteorologicznej zimy. Zapisał się on nie tylko wśród najcieplejszych, lecz również najbardziej mokrych w historii pomiarów. Gdzie było najcieplej i najbardziej wilgotno?
Nie tylko Polska ma kłopoty z pogodą
Z powodu polskiej katastrofalnej suszy umykają z naszego pola nieszczęścia, jakich doświadczają rolnicy w innych regionach Europy. Niejako cykliczne już kataklizmy pogodowe znowu dotknęły uprawy Wochów i Hiszpanów. Deszcze przeszkadzają także w dojrzewaniu winogron w Gruzji.
Holendrzy tracą zbiory
Kiedy w Polsce kończył się upalny sierpień, Holandię nawiedziły silne ulewy i burze gradowe. Przeszły one nad sadami przygotowującymi się do zbiorów głównych odmian jabłek i gruszek.
Ostrzeżenie meteo
Za wyjątkiem dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego, pozostałe terytorium kraju jest dzisiaj objęte ostrzeżeniem o możliwości występowania burz. Ostrzeżenie jest aktualne od godziny 12:00 do 23:00.
Tak sucho podczas złotej jesieni nie było miejscami od 14 lat
Większość z nas chciała, aby złota jesień była sucha, słoneczna i ciepła. Meteorolodzy spodziewali się, że tegoroczna taka będzie, ale przez myśl im nie przeszło, że październik w części naszego kraju zapisze się jako jeden z najbardziej suchych w historii.