Strona główna Tagi Copa-cogeca

copa-cogeca

Nastroje europejskich rolników

Spadek cen zbytu, warunki pogodowe, uregulowania prawne, wątpliwości co do założeń Zielonego Ładu i WPR wpływają na nastroje rolników w Europie. Belgijscy sadownicy obawiają się spadków cen owoców, włoscy rolnicy narzekają na pogodę i spadek popytu, a węgierscy producenci spoglądają w przyszłość z nieznacznym optymizmem.

Porozumienie w sprawie prawa o klimacie UE

Europejskie prawo o klimacie jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dziesięcioleciach.

W kierunku rolnictwa ekologicznego

Sektor rolnictwa ekologicznego na terenie UE nieustannie się powiększa -areał przeznaczony pod produkcję ekologiczną wzrósł z 8,5 mln ha w 2010 r. do 13,8 mln ha w 2019 r., czyli o 62% w ciągu dziesięciu lat. Równocześnie unijni konsumenci są coraz bardziej zainteresowani tą metodą produkcji. Pandemia Covid-19 spotęgowała tę tendencję. Mimo wszystko, 8,5% gruntów przeznaczonych na produkcję ekologiczną znacznie odbiega od celu w wysokości 25% przedstawionego w strategii „od pola do stołu”.

Najbardziej innowacyjne kobiety w rolnictwie

Nagrody za innowacje dla kobiet w rolnictwie 2021 otrzymały Nazaret Mateos Alvarez z Hiszpanii i Immacolata Migliaccio z Włoch.

Polityka handlowa a emisja dwutlenku węgla w rolnictwie

Przyszłość rolników zajmujących się produkcją roślinną będzie zależeć od mechanizmu dostosowania cen z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (w realnych granicach) – uważa Christiane Lambert, przewodnicząca Copa.

Nagroda za innowacje dla kobiet w rolnictwie

Copa-Cogeca podała nazwiska pięciu finalistek VI edycji Nagrody za innowacje dla kobiet w rolnictwie – zorganizowanej przy wsparciu Corteva Agriscience. W tym roku celem Nagrody jest ukazanie, w jaki sposób kobiety wspierają rozwój nowych modeli biznesowych, a także jaką rolę odgrywają w podejmowaniu najważniejszych wyzwań przed którymi stoją rolnictwo i leśnictwo, związanych z działaniami w zakresie klimatu.

Relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią

Wygląda na to, że negocjacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem dobiegają końca. W związku z tym europejscy rolnicy, spółdzielnie rolnicze, producenci żywności, handlowcy oraz pracownicy sektora rolno-spożywczego wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności.

Wokół negocjacji dotyczących WPR

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze poprosiły wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienie stanowiska Komisji w sprawie negocjacji dotyczących WPR.

Zbiory winogron w UE

Kryzys spowodowany COVID-19 rzuca cień na entuzjazm plantatorów winorośli wynikający z dobrych wskaźników zbiorów.

Nastroje europejskich rolników

Kwestionariusz w ramach Europejskiego wskaźnika zaufania rolników przeprowadzony w pierwszym semestrze 2020 r. wykazał lekkie polepszenie w nastrojach rolników w porównaniu do jesieni 2019 r. Jednakże wzrost ten nie równoważy negatywnych odczuć obecnych wciąż w państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono na wczesnym etapie pandemii COVID-19. Oznacza to, że do jej wyników należy podchodzić z rozwagą, nie zapominając o kontekście. Wyniki są bardzo różne i nie uwzględniają skutków pandemii dla produkcji i kanałów horeca.