Strona główna Tagi Cięcie grusz

cięcie grusz

Za nami trzecie spotkanie Klubu Gruszowego

Pomimo deszczowej aury frekwencja na 3 spotkaniu Klubu Gruszowego dopisała. W gospodarstwie państwa Piaseckich odbył się pokaz zimowego cięcia grusz, ale to nie wszystko…

Robert Binkiewicz – Agrosimex – Pokaz zimowego cięcia grusz

Pokaz cięcia grusz uwzględniający specyfikę uprawy różnych odmian. Poprawnie wykonane cięcie zimowe to pierwszy krok w budowie plonu wysokiej jakości i łatwiejsza wala ze szkodnikami. Te i inne aspekty zimowego cięcia grusz omawia Robert Binkiewicz.

Zasady cięcia gruszy i czereśni

W dniach 17-18 marca odbyło się Sadownicze Przedwiośnie w Małej Wsi k. Belska Dużego zorganizowane przez firmę Agrosimex (czyt. więcej „Sadownicze przedwiośnie: pierwsze zabiegi kluczem do sukcesu”). W deszczową sobotę 18 marca Bart Liesenborghs, doradca belgijski z Lieverfruit bvba w sadzie Pawła Woźniaka w Belsku Małym omówił zasady cięcia gruszy i czereśni.
 

Cięcie gruszy

Cięcie gruszy tylko z pozoru jest trudniejsze od cięcia jabłoni. U obu tych gatunków w wielu przypadkach obowiązują bowiem takie same zasady. Występują wprawdzie pewne różnice, ale są one ściśle związane z formą korony.

Opał z sadu

Zimowe cięcie drzew jest zabiegiem bardzo istotnym, gdyż wpływa m.in. na kondycję drzew i zawiązywanie owoców. Pozyskane w ten sposób drewno, a także pozostające po wykarczowaniu sadu można wykorzystać jako opał lub przeznaczyć na kompost. W tym celu przydatne są różnorodne maszyny ułatwiające jego rozdrabnianie.

Cięcie drzew ziarnkowych zimą

W wielu sadach jabłonie i grusze nie są prawidłowo cięte, co prowadzi do naruszenia równowagi pomiędzy ich funkcją wegetatywną i generatywną, a w konsekwencji do słabego lub przemiennego owocowania i niskiej jakości owoców.

Zdaniem holenderskiego doradcy

Jednym z gości XVI Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu (czyt. też HO 3/2007) był Peter van Arkel (fot. 1) doradca z holenderskiej firmy Fruit Advies Zuid-Limburg. Zajmuje się on doradztwem nie tylko w Kraju Tulipanów, lecz także w Belgii, Niemczech, a ostatnio również w Polsce. Jego zdaniem, podobnie jak kilka lat temu w Holandii, obecnie w Polsce także konieczne będzie intensyfikowanie produkcji, aby przy jak najwyższych plonach ograniczać koszty uprawy. Pomóc może w tym prawidłowe prowadzenie i cięcie drzew.

Po krajach Europy Zachodniej (cz. II). Holandia

W pierwszej części relacji z wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zamieściłem informacje o produkcji sadowniczej w Niemczech. Poniżej zapoznam Czytelników z produkcją jabłek i gruszek w dwóch odwiedzonych latem ubiegłego roku holenderskich gospodarstwach sadowniczych.

Grusze – cięcie i formowanie

Regulowanie kształtu i zagęszczenia korony z uwzględnieniem typu wzrostu i owocowania odmiany to główny cel cięcia grusz. Nieprawidłowe cięcie lub jego brak stanowią duży błąd w uprawie tych drzew. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że grusza jest bardzo wymagająca pod względem stanowiska oraz cięcia i prowadzenia drzew — reaguje obniżeniem plonowania na wszelkie braki w tym zakresie.