Strona główna Tagi Choroby roślin

choroby roślin

Wykrycie Phytophthora foliorum w Hiszpanii i Szkocji

W raporcie 3/2018 dotyczącym nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski PIORiN informuje o wykryciu w Europie na roślinach różanecznika Phytophthora foliorum Donahoo at al.

W kwietniowym „TMJ” – wiosna na jagodowych plantacjach

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia, jak i ochrony.

PIORiN: pierwsze wykrycie Tomato chlorosis virus (ToCV) w Holandii

W raporcie nr 2/2018 dotyczącym nowych zagrożeń fitosanitarnych dla Polski PIORiN poinformowała m.in.  o wykryciu na terenie Holandii wirusa Tomato chlorosis.

W marcowym „Haśle Ogrodniczym” – o chorobach okresu okołokwitnieniowego

Zwalczanie chorób okresu okołokwitnieniowego jest stałym, ważnym elementem prowadzenia satysfakcjonującej, tzn. zyskownej produkcji ogrodniczej. Jak skutecznie chronić uprawy warzyw, drzew owocowych i jagodników przed patogenami, stanowiącymi duże zagrożenie w tym czasie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakich środków użyć? Jakie są przyczyny niepowodzeń? Na te pytania odpowiedź znajdą Państwo na łamach marcowego „Hasła Ogrodniczego”.

Passarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

W tym sezonie w uprawie papryki w tunelach foliowych obserwowano dużo objawów chorobowych w postaci ciemnych, aksamitnych plam na liściach. Jest to efekt obecności na liściach stosunkowo mało znanego w Polsce patogenu - Passarola capsicicola. Proponowana nazwa choroby, której jest on sprawcą to aksamitna plamistość liści papryki.

Przełom w ochronie ziemniaka

Firma DuPont wprowadziła na europejski rynek środków ochrony roślin nowy produkt do ochrony ziemniaka przed sprawcą zarazy ziemniaka, organizmem grzybopodobnym należącym do lęgniowców – Phytophtora infestans. W dniach 12−13 lipca w Holandii firma zorganizowała sympozjum oraz pokazała wyniki doświadczeń z wykorzystaniem nowego rozwiązania.

Ralstonia solanacearum wciąż groźna

Komisja Europejska planuje przeprowadzenie we wrześniu audytu w celu skontrolowania działań dotyczących zwalczania groźnej bakterii Ralstonia solanacearum w uprawie róż w Holandii. Jego wyniki wpłyną na decyzję, czy w Unii Europejskiej wprowadzone zostaną środki nadzwyczajne na plantacjach róż. Jest to dość nietypowa sytuacja (audytów w państwie członkowskim zwykle nie przeprowadza się po pojawieniu się nowej choroby roślin), ale świadczy ona o skali problemu.

Choroby truskawki i krzewów owocowych

Patogeny, szkodniki i chwasty to największa zmora producentów owoców. Poza aurą – przede wszystkim nawałnicami, gradem oraz suszą – są przyczyną największych strat w plonowaniu i jakości owoców. Tematy ochrony truskawki i krzewów owocowych były podejmowane podczas Konferencji Jagodowej odbywającej się pod koniec marca  w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. W tym artykule zaprezentujemy tematykę chorób.

Epidemia zabija europejskie jesiony

Jesion wyniosły zamiera w całej Europie i na razie nie ma dla niego ratunku. Wszystkiemu winien jest grzyb, prawdopodobnie zawleczony z Japonii. Odkrył go Polak, prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od lat prowadzi on badania zmierzające do rozwiązania problemu.

Pierwszy w Polsce środek ochrony roślin w formie szczepionki dla pomidorów

Nowoczesne niekonwencjonalne podejście do ochrony roślin proponuje ogrodnikom uprawiającym pomidory pod osłonami belgijska firma Biobest, reprezentowana w Polsce przez BioPartner. 17 stycznia decyzją MRiRW zarejestrowany został nowy środek ochrony roślin w formie szczepionki antywirusowej.