choroby jabłoni
Sadownicza Majówka on-line: 5,6,7 maja, godz. 20.00
3 wieczory, 3 tematy, 3 konkursy z sadowniczymi nagrodami. Już dziś zapraszamy na Sadowniczą Majówkę on-line, która odbędzie się w dniach 5, 6, 7 maja 2021 roku. Przez trzy wieczoru z rzędu, od godziny 20.00, zapraszamy wszystkich sadowników na spotkania z branżowymi ekspertami, a motywem przewodnim będą wyzwania w uprawie jabłoni.
Coraz trudniej rozpoznawać choroby w sadach i na plantacjach
Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi patogenów wywołujących choroby zarówno w uprawach sadowniczych, jak i na plantacjach truskawek. Ich właściwe rozpoznanie pozwoli nam obrać odpowiednią strategię ochrony.
Forum Doradców Sadowniczych – na podsumowanie pierwszej części sezonu
Pierwsze w tym sezonie spotkanie Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer odbyło się 9 czerwca w gospodarstwie Dariusza Cieślaka w Kozietułach Nowych.
Parch jabłoni na początku wegetacji
Aby zabiegi wiosenne w walce z parchem jabłoni były skuteczne, powinno się odpowiednio zadbać o sad już pod koniec sezonu wegetacji poprzedniego roku. Zmienna, deszczowa pogoda jesienią 2016 r., wydłużone zbiory jabłek oraz niepewna sytuacja na rynku zbytu przyczyniły się w sadach do zaniedbań, które wynikały ze zniechęcenia sadowników do przeprowadzania prac pielęgnacyjnych w tym terminie. Aby wygrać z grzybem Venturia inaequalis należy jednak być konsekwentnym w podstawowych założeniach.
Genetycznie modyfikowane jabłonie
Władze Szwajcarii wydały zgodę na rozpoczęcie doświadczeń terenowych z drzewami jabłoni uzyskanymi drogą cisgenezy, czyli genetycznej modyfikacji roślin, do których wprowadzono jeden lub więcej genów pochodzących z tego samego lub blisko spokrewnionego gatunku. Badania w tajnej lokalizacji w okolicach Zurichu prowadzić będzie do 2021 r. Szwajcarskie Centrum Badań Rolniczych Agroscope. Celem jest sprawdzenie przydatności drzew, do których genomu sztucznie introdukowano gen odporności na zarazę ogniową.
A może ochrona sadów… zimą?
Od kilku sezonów obserwujemy znaczne złagodzenie pogody jesienią i zimą, w porównaniu do klimatu panującego na obszarze Polski jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. Jesienna aura (dość ciepło, słonecznie, sucho) utrzymuje się praktycznie do końca roku kalendarzowego. W grudniu 2015 r. (23–24.12) temperatura na południu kraju wynosiła 16°C. Mrozy – i to jak na nasze warunki, tylko do -15°C trwały w ostatnich latach rocznie zaledwie 1–2 tygodni, w styczniu lub lutym. Od listopada do marca właściwie panuje średnio dodatnia temperatura. Czy przy takich warunkach nie czas pomyśleć o znowelizowaniu podejścia do ochrony? Szczególnie że agrofagi nie mając od listopada do lutego żadnych barier – fizycznych (termicznych) czy chemicznych rozwijają się nieprzerwanie. Poniżej podaję argumenty za...
Nie tylko parch jabłoni, czyli uśpiona czujność
Początek tegorocznego sezonu wegetacyjnego nie był pod względem ochrony trudny, gdyż kwiecień i maj były raczej suche. Okres infekcji pierwotnych parcha jabłoni skończył się dość szybko. Mimo tego w niektórych sadach doszło do porażenia liści tą chorobą. Lustrując sady jabłoniowe 8 września w rejonie Sandomierza zauważyłam liczne plamy parcha jabłoni na liściach w szczytowej części pędów jednorocznych.
Ochrona owoców przed chorobami przechowalniczymi
Sprawcy chorób przechowalniczych bardzo często porażają rośliny w czasie wegetacji, w sadzie. Do infekcji może dojść jeszcze podczas kwitnienia, czy wzrostu i rozwoju owoców. Objawy porażenia widoczne są niejednokrotnie dopiero podczas dojrzewania owoców i ich przechowywania albo przygotowania do obrotu handlowego.
Forum praktycznych rozwiązań
Belchim Crop Protection (BCP) zaopatruje branżę ogrodniczą w środki ochrony roślin. Dodatkowo firma skupia wokół siebie grupę ekspertów, w tym doradców oraz sadowników. Spotykają się z przedstawicielami BCP cyklicznie, aby omawiać bieżącą sytuację w uprawach oraz zapoznawać zapraszanych gości z nowościami w ofercie. Niedawne, IV Forum Ekspertów firmy Belchim odbyło się 22 czerwca w siedzibie grupy producentów owoców „Apple Team” w Zalesiu k. Grójca.
Mączniak jabłoni – alert na 23.05
Nasilenie mączniaka jabłoni jest bardzo duże. W sadach prowadzonych według metod konwencjonalnej i integrowanej szkoda czasu na zabiegi mechaniczne, teraz konieczne jest użycie fungicydów wyniszczających sprawcę choroby.