Strona główna Tagi Choroby drzew owocowych

choroby drzew owocowych

Choroby kory i drewna roślin sadowniczych

Choroby drewna i kory są przyczyną nieodwracalnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu przewodnika oraz pędów drzew i krzewów owocowych. Wystąpienie części zwiększa ponadto ryzyko zgnilizn owoców w trakcie wegetacji oraz podczas przechowywania.

W marcowym „Haśle Ogrodniczym” – o chorobach okresu okołokwitnieniowego

Zwalczanie chorób okresu okołokwitnieniowego jest stałym, ważnym elementem prowadzenia satysfakcjonującej, tzn. zyskownej produkcji ogrodniczej. Jak skutecznie chronić uprawy warzyw, drzew owocowych i jagodników przed patogenami, stanowiącymi duże zagrożenie w tym czasie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakich środków użyć? Jakie są przyczyny niepowodzeń? Na te pytania odpowiedź znajdą Państwo na łamach marcowego „Hasła Ogrodniczego”.

Samorząd rolniczy na temat stosowania miedzi jako substancji czynnej

W związku z prowadzonym przez Komisję Europejską procesem ponownej autoryzacji zezwolenia dla miedzi jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r., kiedy to Komisja oceni, czy miedź będzie autoryzowana na kolejne 4 do 7 lat, zarząd KRIR przekazał Sekretarzowi Generalnemu Copa Cogeca opinię samorządu rolniczego w tej kwestii.

Problemy po zbiorach w październikowym MPS „Sad”

Zbiory jabłek w pełni, a końca problemów nie widać. Do przymrozków i opadów gradu dołączyły teraz choroby, które już w niektórych sadach ograniczyły plon handlowy lub mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa ujawnić się dopiero podczas przechowywania jabłek.

Forum Doradców Sadowniczych – na podsumowanie pierwszej części sezonu

Pierwsze w tym sezonie spotkanie Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer odbyło się 9 czerwca w gospodarstwie Dariusza Cieślaka w Kozietułach Nowych.

Spacerem po sadzie (4)

Opadł pył bitewny walki z przymrozkami, opadają powoli emocje towarzyszące nam w ostatnich dniach związane z przebiegiem warunków atmosferycznych w kwietniu i na początku maja. Część sadów jabłoniowych jeszcze dokwita (centralna Polska), na części odmian pojawiło się wtórne kwitnienie.  Przychodzi powoli czas na ocenę tego, co pozostało w sadach, ocenę na zimno, bez niepotrzebnych emocji.

Genetycznie modyfikowane jabłonie

Władze Szwajcarii wydały zgodę na rozpoczęcie doświadczeń terenowych z drzewami jabłoni uzyskanymi drogą cisgenezy, czyli genetycznej modyfikacji roślin, do których wprowadzono jeden lub więcej genów pochodzących z tego samego lub blisko spokrewnionego gatunku. Badania w tajnej lokalizacji w okolicach Zurichu prowadzić będzie do 2021 r. Szwajcarskie Centrum Badań Rolniczych Agroscope. Celem jest sprawdzenie przydatności drzew, do których genomu sztucznie introdukowano gen odporności na zarazę ogniową.

Bayer Crop Science podsumowuje rok

12 grudnia w Warszawie w trakcie konferencji prasowej przedstawiciele firmy Bayer Crop Science podsumowali rok 2016. 
 

A może ochrona sadów… zimą?

Od kilku sezonów obserwujemy znaczne złagodzenie pogody jesienią i zimą, w porównaniu do klimatu panującego na obszarze Polski jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. Jesienna aura (dość ciepło, słonecznie, sucho) utrzymuje się praktycznie do końca roku kalendarzowego. W grudniu 2015 r. (23–24.12) temperatura na południu kraju wynosiła 16°C. Mrozy – i to jak na nasze warunki, tylko do -15°C trwały w ostatnich latach rocznie zaledwie 1–2 tygodni, w styczniu lub lutym. Od listopada do marca właściwie panuje średnio dodatnia temperatura. Czy przy takich warunkach nie czas pomyśleć o znowelizowaniu podejścia do ochrony? Szczególnie że agrofagi nie mając od listopada do lutego żadnych barier – fizycznych (termicznych) czy chemicznych rozwijają się nieprzerwanie. Poniżej podaję argumenty za...

Nie tylko parch jabłoni, czyli uśpiona czujność

Początek tegorocznego sezonu wegetacyjnego nie był pod względem ochrony trudny, gdyż kwiecień i maj były raczej suche. Okres infekcji pierwotnych parcha jabłoni skończył się dość szybko. Mimo tego w niektórych sadach doszło do porażenia liści tą chorobą. Lustrując sady  jabłoniowe 8 września w rejonie Sandomierza zauważyłam liczne plamy parcha jabłoni na liściach w szczytowej części pędów jednorocznych.