ceta
21 września wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa CETA
Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa o wolnym handlu - CETA. Otwiera ona nowe możliwości handlowe dla unijnych, w tym polskich przedsiębiorstw, ale nie brak też zagrożeń.
Polskim producentom żywności wkrótce będzie w Kanadzie łatwiej
Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską nie będzie momentem przełomowym, ale ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek kanadyjski - powiedział we wtorek PAP przebywający w Kanadzie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Kanada nowym rynkiem zbytu dla przetworów z owoców i warzyw?
W ocenie resortu rolnictwa porozumienie o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla sektora rolnego Polski - powiedziała w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech. Wskazała również na szanse wynikające z umowy.
Europarlament ratyfikował umowę CETA
Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Debata przed głosowaniem stała się manifestacją przeciwko protekcjonizmowi i krytyką polityki handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa.
UE i Kanada podpisały umowę gospodarczo-handlową CETA
Unia Europejska i Kanada podpisały w niedzielę w Brukseli kompleksową umowę gospodarczo-handlową CETA. Zniesie ona prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami. Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.
Chróścikowski: rolnicy są przeciwko CETA
Rolnicy są przeciwko podpisaniu umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą, widząc realne zagrożenia dla polskich gospodarstw rodzinnych i rolnictwa - powiedział senator PiS Jerzy Chróścikowski, zabierając w środę wieczorem głos w debacie na temat CETA.
Polska Federacja Producentów Żywności: CETA – korzystna dla branży spożywczej
Umowa o wolnym handlu UE z Kanadą (CETA) jest korzystna dla polskich producentów żywności, gdyż Polska ma większe szanse na sprzedaż produktów spożywczych w Kanadzie niż odwrotnie - uważa dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner. Przypomniał w poniedziałek, podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu w Warszawie, że Polska już weszła do strefy wolnego handlu w 2004 r. poprzez przynależność do Unii Europejskiej.
Protesty przeciw CETA i TTIP „przeciw wszechwładzy korporacji”
To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, to protest przeciw wszechwładzy korporacji - mówił pod KPRM Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja, która zorganizowała sobotnią demonstrację w Warszawie przeciw układom CETA i TTIP. Protestujący wzywali rząd do wstrzymania poparcia dla umów.
PSL chce od rządu wyraźnego stanowska w sprawie CETA
Przedstawienia skutków gospodarczych - w tym dla polskiego rolnictwa i konsumenta - umowy CETA między UE a Kanadą, domaga się od rządu PSL. Według ludowców umowa ta niesie zagrożenie dla polskiej gospodarki i zdrowia obywateli, dlatego wezwali rząd, by powstrzymał się od jej parafowania.
Bochenek: rząd zapoznał się z korzyściami umowy CETA dla UE
Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę - poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.