Strona główna Tagi Biostymulacja

biostymulacja

#5 Komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki, 22.04.2024

Prognozy pogody mają to do siebie, że nie muszą się sprawdzić. Mateusz Nowacki z Sumi Agro podkreśla, że w jego sadzie temperatura spadła do najniższego poziomu, gdy w prognozach przymrozku nie było. W związku z powyższym sytuacja nadal jest trudna do przewidzenia. Więcej w komunikacie sadowniczym z dnia 22.04.2024 r.

DORADCY FRUITAKADEMIA: Otwarcie sezonu ochrony sadów [Video]

Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania on-line, zorganizowanego wspólnie z FruitAkademia i Innvigo. Temat zwalczania szkodników w sadach podjął mgr Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. O ochronie, nawożeniu i biostymulacji mówił zespół doradczy FruitAkademia: Wojciech Kukuła, Emil Szulc i Łukasz Wrzoskowicz. Nowości w ochronie sadów od Innvigo przedstawił Marcin Kanownik.

Konsorcja bakteryjne wsparciem dla rolnictwa

Innowacyjne badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin – PIB mogą w przyszłości realnie wesprzeć poprawę zdrowotności gleby i odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bioróżnorodności ekosystemów rolniczych. Mogą też przyczynić się do zmniejszenia zużycia herbicydów.

Biostymulująca moc wanadu

W dniu 6 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy INTERMAG, na której zaprezentowano nowy biostymulator oparty na wanadzie. Będzie on wprowadzony na rynek w 2020 r. VANADOO® to produkt poszerzający ofertę firmy w segmencie biostymulatorów opartych na pierwiastkach korzystnych.

60 lat innowacji Grupy Roullier

Jak z pasji i marzeń stworzyć w ciągu kilku dekad globalną firmę? Wystarczy wysłuchać historii założyciela grupy Roullier – Daniela. W robiącym ogromne wrażenie, ultranowoczesnym Globalnym Centrum Innowacji Roullier (CMI) w ten sposób rozpoczęła swoją prezentacje dla partnerów handlowych Timac Agro Polska (TAP) Agata Stolarska – prezes polskiego oddziału firmy. Gdy w 1959 roku Daniel Roullier rozpoczął, w wynajętym magazynie portowym w Saint Malo, produkcje nawozów – wykorzystał do tego naturalne zasoby jakie przez tysiące lat tworzyło morze. W ciągu 60 lat udało mu się przekształcić lokalną, rodzinną firmę w światowy koncern obecny w 122 krajach, zatrudniający ponad 8000 osób i z obrotami przekraczającymi 2,5 miliarda euro rocznie. W Polsce najbardziej znana jest marka Timac ale grupa Roullier obecna jest w wielu innych segmentach rynku jak choćby w żywieniu zwierząt, produkcji fosforanów i magnezji ale także w przemyśle rolno-spożywczym.