biopaliwo
Na nowe regulacje w branży biopaliw regulacji czekają też rolnicy
Rynek biopaliw w Polsce czekają duże wyzwania, dlatego branża liczy na kompleksowe wsparcie ze strony rządu w związku z wdrażaniem unijnej dyrektywy ILUC. Kluczowe będzie maksymalne wykorzystanie 7-proc. limitu dla biopaliw z surowców rolnych, co powinno jednocześnie wesprzeć rozwój w Polsce rynku biopaliw tzw. II generacji, czyli np. z odpadów rolnych.
Jest pomysł na biopaliwo prosto z sadu
Gałęzie obcinane z drzew owocowych opłaca się wykorzystywać jako biopaliwo. To znaczy, że sadownicy mogą zarabiać nie tylko na owocach, ale i odpadach, które zwykle stanowią problem - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu Europruning.
Odpady z winogron jako biopaliwo
Światowa produkcja wina pozostawia po sobie około 13 milionów ton odpadów (wytłoczyn) rocznie. Naukowcy z Australii uważają, że utylizowanie ich to marnotrawstwo i że byłby to świetny i konkurencyjny surowiec do produkcji biopaliw.
Sejm za wszystkimi poprawkami Senatu do ustawy o biopaliwach
Podczas piątkowego głosowania posłowie opowiedzieli się za wszystkimi poprawkami Senatu zgłoszonymi do noweli ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw oraz o biokomponentach i biopaliwach. Ustawa zwiększa dodatek biokomponentów do paliw.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach - podała w piątek prezydencka kancelaria. Ustawa przewiduje, że od 2020 r. biopaliwa muszą stanowić 10 proc. zużywanych w kraju paliw.
NIK: biopaliwa wykorzystywane na niewielką skalę
Mimo zobowiązań wynikających z prawa unijnego, Polsce nie udało się upowszechnić wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - ocenia NIK. Nie pomogły też ulgi podatkowe, które kosztowały budżet państwa ponad 4 mld zł.
Trzecie Forum
W tym roku odbędzie się już trzecia edycja Forum Biomasy, które organizowane jest przez powermeetings.eu.
Senat zgłosił poprawki do ustawy o biopaliwach
Senat w czwartek zgłosił cztery poprawki o charakterze redakcyjnym do nowelizacji ustawy o biopaliwach, która przewiduje, że od 2020 r. 10 proc. paliw zużywanych w całym kraju będą musiały stanowić biopaliwa.
Dzięki noweli ustawy o biokomponentach Polska uniknie kar
Wejście w życie nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych spowoduje, że Polska uniknie kar za niewdrożenie na czas przepisów UE dotyczących energii odnawialnej - poinformował w środę w Senacie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
Bez poprawek w II czytaniu ustawy o biopaliwach
Żadnych poprawek nie zgłoszono w czwartek w Sejmie w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach, wprowadzającego przepisy UE i m.in. wyznaczającego na 2020 r. 10-proc. udział biopaliw w transporcie.