Strona główna Tagi Bartnictwo

bartnictwo

Wielki powrót barci do polskich lasów

Miód bartny wytworzony w dziuplach drzew zawiera więcej pyłu kwiatowego, wosku i żywicy drzew, niż ten pochodzący z uli. Przez wieki jego uzyskiwanie opłacało się bardziej niż łowiectwo czy handel drewnem. Polska podjęła próbę przywrócenia barci na swoim terenie.

Przybywa leśnych pszczół

Przybywa pszczół w barciach i kłodach bartnych w lasach północno-wschodniej Polski. Na 21 takich miejsc, które powstały w ramach projektu przywracania tam tradycyjnego bartnictwa, zasiedlonych jest obecnie trzynaście. Zdaniem leśników, to dobry wynik. Przypominamy naszym Czytelnikom: dzisiaj Wielki Dzień Pszczół - obchodzimy go po raz czwarty.
 

Naukowcy o leśnych pszczołach: kondycja zadowalająca, miód dobrej jakości

Kondycja pszczół w barciach i kłodach powstałych w ramach projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa w lasach jest zadowalająca, a jakość pozyskiwanych produktów dobra - oceniają naukowcy, autorzy badań tych rojów pszczelich.

Podsumowano projekt o bartnictwie

Wzrost świadomości społecznej o roli i znaczeniu pszczół w przyrodzie i rosnące zainteresowanie samym bartnictwem - to tylko niektóre efekty projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach", zrealizowanego w północno-wschodniej Polsce.

Kolejne kłody bartne w Puszczy Augustowskiej

Kolejnych sześć kłód bartnych, czyli nadrzewnych uli, zawiesili leśnicy w Puszczy Augustowskiej. Przeznaczone są dla dziko żyjących w lesie pszczół, które są niezbędne w naturalnym środowisku. Działania leśników związane są z realizacją projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa.

Ogródek roślin miododajnych w ramach przywracania bartnictwa na Podlasiu

Sto gatunków drzew, krzewów, kwiatów czy ziół znaleźć można w ogródku roślin miododajnych, stworzonym przy siedzibie nadleśnictwa Augustów (Podlaskie). To część projektu przywracania tradycji bartniczych, realizowanego w północno-wschodniej Polsce. Projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" realizują wspólnie nadleśnictwa: Augustów (Puszcza Augustowska), Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie i Uniwersytetem w Białymstoku. Potrwa on do przyszłego roku.

Ponad 30 punktów dla pszczół w projekcie przywracania bartnictwa

Ponad trzydzieści barci i tzw. kłód bartnych przygotowanych zostało dotąd do zasiedlenia przez pszczoły w lasach czterech nadleśnictw północno-wschodniej Polski. To element programu przywracania tradycji bartniczych w tym regionie.

Pszczoły z kłody bartnej można obejrzeć w internecie

Życie pszczół w tzw. kłodzie bartnej wiszącej na drzewie przy siedzibie nadleśnictwa Augustów (Podlaskie) można od wtorku oglądać w internecie. Ciekawsze wydarzenia będą nagrywane i umieszczane na stronie projektu poświęconego tradycyjnemu bartnictwu.

W Podlaskiem ruszył projekt przywracania bartnictwa

Barcie i specjalne kłody dla pszczół, ogródki z miododajną roślinnością i ścieżki edukacyjne - to elementy programu przywracania tradycji bartniczych w puszczach północno-wschodniej Polski. Projekt ten zainaugurowano w czwartek w Augustowie (Podlaskie).

Pogoda sprzyja barciom w lesie

Przyspieszona wegetacja kwitnących roślin sprzyja pszczołom. Leśnicy w Nadleśnictwie Barlinek (Zachodniopomorskie), opiekujący się barciami, mają nadzieję na dobre zbiory leśnego miodu.