banki spółdzielcze
Program rabatowy AGRO SGB
Banki Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB) i MasterCard poinformowały o uruchomieniu przygotowanego z myślą o potrzebach rolników programu rabatowego AGRO, zapewniającego zniżki na zakupy opłacone kartą płatniczą. To pierwsza tego typu oferta na rynku, dzięki której przedsiębiorcy rolni mogą uzyskać atrakcyjne upusty na produkty, za które płatność dokonywana jest za pomocą karty płatniczej AGRO. Program przynosi korzyści również lokalnym sklepom partnerskim, które dzięki oferowanym rabatom mogą zwiększyć obroty.
Promocyjna oferta dla rolników już wkrótce w Bankach Spółdzielczych SGB
28 kwietnia br. SGB-Bank S.A. oraz Ursus S.A., podpisały umowę o współpracy w zakresie promocyjnego finansowania fabrycznego ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursus S.A. Oferta dostępna będzie już w maju dla Klientów wybranych Banków Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB). To kolejny krok we współpracy zainaugurowanej podczas marcowych targów rolniczych AGROTECH.
Banki Spółdzielcze SGB i Ursus wypracują wspólną ofertę dla rolników
18 marca podczas trwających w Kielcach targów rolniczych AGROTECH SGB-Bank SA oraz Ursus SA podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie promocyjnego finansowania fabrycznego ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursus SA. Oferta dostępna będzie w zrzeszonych Bankach Spółdzielczych i zostanie dopasowana do potrzeb ich klientów.
Bank Najlepszy dla Rolnika 2016
Który bank jest najlepszy dla rolnika? Czy ta grupa klientów ma swoje preferencje i faworytów na rynku? Martin & Jacob odpowiada na te pytania i prezentuje wyniki rankingu: „Bank Najlepszy dla Rolnika 2016”.
Prawo europejskie może osłabić bankowość spółdzielczą
Istnieje ryzyko, że nowe przepisy unijne osłabią bankowość spółdzielczą w Polsce – uważa Waldemar Pawlak, były wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem regulacje te nie przystają do specyfiki działalności spółdzielców. Będą oni musieli w najbliższym czasie dostosować się do przepisów, które nakładają na nie takie same obowiązki, jak na duże, zagraniczne banki komercyjne.
Nowe technologie w bankach spółdzielczych często szybciej niż w komercyjnych
Banki spółdzielcze są prekursorami we wdrażaniu nowoczesnych technologii, jak bankomaty biometryczne. Dzięki swojej specyfice i lokalności są blisko klientów i są mniej zhierarchizowane niż te komercyjne. To może być jednak także utrudnieniem w przypadku wprowadzania nowych regulacji i zarządzania taką strukturą.
Banki spółdzielcze chcą mieć dwucyfrowy udział w polskim sektorze bankowym
Banki spółdzielcze chcą podnieść swój udział w rynku do poziomu dwucyfrowego. Duży potencjał widzą w młodych ludziach, których chcą przekonać, że są nowoczesne i mają lepsze podejście do klienta, niż komercyjne instytucje. Problemem pozostają regulacje unijne, które mogą zahamować rozwój bankowości spółdzielczej w Polsce.
Nowe przepisy zrównają małe banki spółdzielcze z dużymi komercyjnymi
Banki spółdzielcze z niepokojem spoglądają na propozycje nowych uregulowań prawnych, forsowanych przez Unię Europejską. Chodzi przede wszystkim o nowe wymogi dotyczące posiadanych kapitałów i nadzoru, które w takim samym stopniu będą dotyczyć zarówno mniejszych instytucji, jak i największych europejskich banków. Dlatego spółdzielcy liczą na to, że w przygotowywanej ustawie, która ma wdrożyć unijne przepisy do prawa polskiego, znajdą się środki łagodzące skutki zmian.
Banki spółdzielcze mogą udzielać więcej kredytów niż komercyjne
– Banki spółdzielcze mają środki, dzięki którym można pobudzić polską gospodarkę – informuje Mirosław Potulski, były wieloletni prezes Banku Polskiej Spółdzielczości i ekspert rynku bankowości spółdzielczej. Chodzi nawet o 20 mld zł, które mogłyby być przeznaczone m.in. na udzielenie kredytów. Spółdzielcy obawiają się jednak, że wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, szczególnie dyrektywy CRD IV, może negatywnie wpłynąć na cały sektor.
Parabanki rosną w siłę
Rozwój tzw. chwilówek, szybkich kredytów i innego typu działalności parabankowej wynika z nadmiernych regulacji wobec SKOK-ów i banków spółdzielczych – twierdzi Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. To właśnie klientelę tych instytucji stanowią ludzie o najniższych dochodach i z małych miejscowości, w których nie ma dużych banków. W efekcie klientów tych przejmują parabanki, których praktyki są zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego często nieświadomych klientów.