Strona główna Tagi Azotany

azotany

Przyjazna dla środowiska uprawa sałaty

Badania prowadzone w Laboratorium Ogrodniczego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach wykazały, że w uprawie sałaty aminokwasy mogą całkowicie zastąpić azotan amonu jako nawóz.

Zużycie nawozów wzrosło o ponad 30%

Po wejściu do UE o 31 proc. zwiększyło się w Polsce zużycie nawozów, w tym zawierających azotany - powiedział prof. Stefan Pietrzak z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego. Dodał, że większe nawożenie nie przyczyniło się do znacznego zwiększenia plonów. 
 

Polska pozwana za azotany

Polska chce współpracować z Komisją Europejską, by uniknąć kar za nieskuteczne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia wód azotanami - zadeklarował w środę 19 czerwca w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Przyznał, że może się to wiązać z kosztami dla rolników.

Polska pozwana przed Trybunał UE za zanieczyszczenia wody azotanami

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za brak skutecznego rozwiązania problemu zanieczyszczenia wody azotanami.

Syndrom amonowy – zagadka fizjologii roślin

 
Rośliny potrzebują azotu, aby prawidłowo się rozwijać. W naszym klimacie przyswajają głównie formy nieorganiczne azotu dostępne w glebach: jony azotanowe lub amonowe. Jednak azotany, stanowiące główny składnik nawozów, zanieczyszczają zbiorniki wodne, a ich obecność w paszach lub pokarmie może spowodować groźne choroby zwierząt i ludzi. Z kolei nawozy na bazie jonów amonowych powodują zahamowanie wzrostu upraw.

Jak rośliny szukają pożywienia?

Międzynarodowy zespół naukowców poznał mechanizmy, za pomocą których rośliny modyfikują strukturę korzenia, aby zoptymalizować swój dostęp do substancji odżywczych w glebie. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Developmental Cell, zostały częściowo dofinansowane ze środków unijnych.