analizy gleby
Jakie analizy warto wykonać i dlaczego należy to zrobić przed nowym sezonem wegetacyjnym?
Bardzo ważnym elementem produkcji roślinnej jest nawożenie gleby. Nie należy traktować go jako wydatku, a raczej jako rodzaj inwestycji, która przyniesie zyski w postaci wysokiego jakościowo i ilościowo plonu.
Komunikat sadowniczy PROCAM 01 z 30.03.2021
Pierwszy komunikat sadowniczy 2021 od Krzysztofa Gasparskiego z PROCAM. W najnowszym komunikacie mowa głównie o nawożeniu i pierwszych zabiegach
Innowacyjne laboratorium badania gleb na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
AgroCares, firma AG Tech z Wageningen, Holandia (wcześniej znana jako SoilCares), wraz z lokalnym partnerem Blue Fifty wprowadza kompleksową analizę składników odżywczych w glebie z Lab-in-a-Box. Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie zainstalowano pierwsze w Polsce laboratorium Lab-in-a-Box, które jest gotowe do demonstracji od 17 września.
Analiza gleby w uprawie kapusty się opłaca
Analiza ogrodnicza gleby to koszt około 50 zł/4 ha. Czas rozważyć wraz ze specjalistą firmy Timac Agro – Łukaszem Peroniem, czy opierając żywienie roślin na wynikach analizy chemicznej można zaoszczędzić na nawozach i zbilansować zawartość poszczególnych składników odżywczych w glebie w uprawie kapusty do przechowywania.
Racjonalne nawożenie
Analiza gleby przeznaczonej pod sad jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, sady są często zakładane na gruntach, na których już rosły drzewa lub krzewy owocowe. Po drugie, sad lub plantacja roślin jagodowych jest uprawą wieloletnią i intensywną, co oznacza, że po założeniu kwatery niełatwo jest dostarczyć roślinom niezbędnych składników pokarmowych. Stąd wynika konieczność właściwego, wcześniejszego przygotowania gleby.
Nie działaj na ślepo
Ostatnie dwa sezony, to znaczy 2014 i 2015, charakteryzowały się radykalnie różnym przebiegiem warunków atmosferycznych. Sezon 2014 był raczej mokry i ciepły, szczególnie lato i wczesna jesień obfitowały w opady. Następny był bardzo suchy i bardzo gorący, co gorsza do tej pory aura nie uzupełniła w glebie ogromnego deficytu wody, do jakiego doszło w mijającym roku. Przebieg warunków atmosferycznych w danym sezonie silnie oddziałuje na to, co dzieje się w glebie. To odziaływanie dotyczy wszystkich elementów składowych gleby. Zarówno nadmiar jak i niedobór wody w glebie silnie zmienia jej właściwości.
Holenderskie analizy polskich gleb. 6. Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa
Z „akademickim kwadransem” prezes ZZO Warka Anna Marczak powitała uczestników 6. Miedzynarodowej Konferencji Nawożeniowej. Pierwszym wykładowcą jest Eric van der Hoef (FruitConsult). Opisał wyniki badania próbek gleby zebranych w polskich sadach a przeanalizowanych w placówkach holenderskich.