6. konferencja odmianowa
Ligol też ma towarzystwo
Ta polskiego pochodzenia odmiana zajmuje już w naszych sadach czwarte miejsce – po ‘Idaredzie’, ‘Jonagoredzie’ i ‘Šampionie’. Posadzono ją na około 15 tysiącach hektarów. Podczas 6. Konferencji Odmianowej o samym ‘Ligolu’ oraz kreacjach pochodnych mówił hodowca tej odmiany prof. Andrzej Przybyła.
Szukanie następców
Wśród odmian gatunków pestkowych również pojawiają się nowości. Polscy sadownicy zainteresowani czereśniami, wiśniami czy śliwami poszukują ciekawej alternatywy dla będących obecnie standardami odmian. Wiele z nich omówiła na 6. Konferencji Odmianowej w Sandomierzu dr Elżbieta Rozpara (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach).
Rodziny odmian
Wystąpienie Macieja Lipeckiego reprezentującego Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy potwierdzało zarówno prawdę o zainteresowaniu sadowników nowościami, jak i fakt, że stare odmiany trzymają się całkiem krzepko.
Przyglądają się nam…
Zdaniem Zbigniewa Rewery, szefa Grupy Producentów Refal Sp. z o.o. zaprezentowanym podczas 6. Konferencji Odmianowej w Sandomierzu nasze sadownictwo budzi coraz większe zainteresowanie w branżowym światku. Odwiedzający Polskę sadownicy z krajów będących tradycyjnymi potęgami w produkcji owoców najczęściej są mocno zaskoczeni skalą zmian, jakie u nas zaszły w ostatnich latach.
Rekordzista
W zalewie nieustannie proponowanych sadownikom nowości odmianowych wcale nieźle radzą sobie sadowniczy "matuzalemowie". Jedną z najdłużej uprawianych masowo odmian pozostaje od ponad 100 lat 'Red Delicious'.
Pierwszy cydr od sadowników
Po uruchomieniu produkcji cydru w kilku dużych zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego swoich sił popróbowali także sami sadownicy - na mniejszą skalę, według łatwiejszych procedur znowelizowanego prawa winiarskiego.
Kilka nowości rocznie
W belgijskiej firmie "NV Johan Nicolai" obserwuje się około 150 własnych krzyżówek. Co roku do dyspozycji sadowników oddaje się około ośmiu nowych odmian.