1 lipca
1 Lipca – Dzień Polskiej Borówki
Dzień Polskiej Borówki połączył konsumentów, plantatorów i dietetyków. Na modnym warszawskim Targu Śniadaniowym odbyły się prezentacje walorów borówki, degustacje świeżych owoców i borówkowych przetworów. „Jedzmy borówki, bo to mały – wielki cud natury, który ma najwięcej antyoksydantów ze wszystkich owoców i warzyw. Korzystajmy, lato to najlepszy czas na budowanie naszej siły i odporności” – to najczęściej powtarzane słowa podczas oficjalnej inauguracji sezonu 2018.
Razem możemy więcej
Plantatorzy borówki mogą być wzorem. Wspólne działanie producentów to dziś podstawa wszelkiej działalności. Branżowym koordynatorem wielu projektów jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Wspólnie, razem, możemy więcej niż pojedynczo – Fundacja pokazuje, że współpraca jest możliwa i angażuje w nią kolejnych producentów. Fundacja powstała w 2017 roku aby rozwijać inicjatywę plantatorów, w szczególności zadania edukacyjne mające przybliżyć zdrowotne walory borówki i sukces branży, której udało się stworzyć modę na polską borówkę.
Co jest najtrudniejsze w uprawie borówki?
Borówka ma wiele przewag, ale jej uprawa jest bardzo wymagająca. Polacy odkrywają borówkę, ale nie wiedzą, że od założenia plantacji do pierwszego zbioru mija 5-6 lat. Nie kojarzą rolnika-plantatora borówki, co to jest za człowiek, jak produkuje. Jak szybko kolejne pokolenie polskich plantatorów nauczyło się korzystać z doświadczenia pionierów i wiedzy ekspertów. Przed nami czas, w którym chcemy opowiedzieć konsumentom o tym jak produkujemy i że na świecie panuje moda na polską borówkę.
Pieczarkarze w Rosji skazani na import podłoża
Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej przyznało, że w krajowej produkcji pieczarek występuje stały brak podłoża rodzimej produkcji. Rosyjscy producenci tych grzybów są więc skazani na import.
Bez rosyjskiego rynku
Ukraińcy także zadają sobie pytanie typu "jak żyć?" - stanęło ono przed sektorem ogrodniczym już ponad trzy lata temy po zamknięciu się przed ukraińskimi owocami i warzywami rosyjskiego rynku. Okazuje się, że podobnie jak w Polsce, embargo jest boleśnie odczuwalne, ale nie zagroziło sadownictwo ani warzywnictwu. Wręcz przeciwnie, branże te notują wzrosty produkcji i dokonują znaczących zmian technologicznych.
Program ochrony truskawki i maliny na rok 2018
…to kieszonkowe wydanie (zawierające najnowsze rejestracje) zaleceń ochrony plantacji tytułowych roślin. Szczegółowym instrukcjom odnośnie do zwalczania poszczególnych chorób, szkodników i chwastów, towarzyszą rysunki faz rozwojowych maliny i truskawki oraz zdjęcia (objawów chorobowych i szkodników) ułatwiające określenie i rozpoznanie zagrożenia występującego właśnie w danej fazie rozwoju rośliny uprawnej.
Rosyjski import. Podsumowanie 2017 r.
W 2017 r. import świeżych owoców i warzyw do Rosji wzrósł o 17 proc. do poziomu 7,1 mln ton. Najważniejszymi dostawcami były: Ekwador (21 proc.), Turcja (14 proc.), Chiny (10 proc.), Białoruś (7 proc.) Egipt (6 proc.), Azerbejdżan (6 proc.), Mołdawia (5 proc.), Maroko (5 proc.), (Serbia 3 proc.), Izrael (3 proc.), RPA (3 proc.), Iran (3 proc.).
Ochrona plantacji truskawki wiosną
Podczas Konferencji Truskawkowej Agrosimex, która odbyła się 16 lutego w Ryszkach k. Warki mówiono m.in. o wiosennych zabiegach na plantacjach truskawki. Aby uzyskać wysokie plonowanie, niezbędną są nawożenie i ochrona.
Rumunia importuje pomidory
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. Rumunia zaimportowała prawie 60 tys. ton pomidorów, a w tym samym czasie eksportowała zaledwie 260 ton tych warzyw.
Włochy: Jabłka bio skończą się w kwietniu. Gala za 2 tygodnie
Tuż po nowym roku pisaliśmy, że w Niemczech zapasy Gali i Elstara mogą wystarczyć do kwietnia/maja. Teraz dochodzą głosy z Włoch. Tam również szybko zabraknie jabłek.