Wspólny głos o pomoc dla branży roślin ozdobnych

W bezprecedensowym kroku koalicja 9 europejskich organizacji, reprezentujących wszystkie segmenty branży związanej z produkcją i obrotem roślinami ozdobnymi w Unii Europejskiej, wspólnie będąca bardzo poważnym głosem tysięcy firm z całej Wspólnoty, których wartość obrotów rocznych szacowna jest na 48 miliardów euro i które łącznie zatrudniają 760 tys. pracowników, ponagla Komisję Europejską do uruchomienia jak najszybciej wyjątkowych, okresowych środków pomocy, aby przetrwać brutalne uderzenie kryzysu spowodowanego pandemią wirusa COVID-19.

Wstępne szacunki sugerują, że łączny popyt na rośliny ozdobne w UE zmniejszył się o 80% po wprowadzeniu środków zapobiegających rozprzestrzenieniu się wirusa, przede wszystkim zamknięciu placówek detalicznych handlujących takim towarem. Te niezwykłe warunki i masowy efekt domino dotknął wszystkie biznesy i sektory branży roślin ozdobnych w szczytowym okresie sezonu, w którym zazwyczaj realizowane jest 50-80% rocznych obrotów.

We wspólnych liście, adresowanym 10 kwietnia do Unijnego Komisarza Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, sygnatariusze proszą o:
• Szybkie i wyjątkowe, okresowe formy pomocy dla producentów i operatorów tego sektora UE, aby mógł on przetrwać kryzys do czasu możliwego ponownego uruchomienia rynku;
• Mocny i wyraźny sygnału z Komisji Europejskiej, dający wyraz znaczeniu roślin ozdobnych dla wpływu na jakość życia i zdrowie Europejczyków, zapobieganiu zmianom klimatu oraz ochrony bioróżnorodności;
• Wyraźne podkreślenie na szczeblu UE, że inwestowanie w ten sektor obecnie może pozwolić mu przetrwać i uniknąć dalszych długofalowych efektów ekonomicznych oraz tych na rynku pracowniczym w sektorze roślin ozdobnych, który przez dekady działał bez jakiejkolwiek interwencji i pomocy UE.

“Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych środków. Ten sektor to bardzo żywotna i doskonale funkcjonująca branża, która daje radość, kolor, nadzieję, bliskość natury oraz zdrowie wszystkim mieszkańcom UE i nie tylko im. Brak pomocy dla branży roślin ozdobnych teraz, w dobie jej dramatycznego upadku w całej Wspólnocie, byłby wielką i nieodżałowaną pomyłką ze strony UE. Wzywamy Komisję Europejską do zrobienia wszystkiego co tylko możliwe, aby zadziałać szybko, pragmatycznie i wspomóc sektor w celu przetrwania, aż znowu pojawią się warunki do jego ponownego uruchomienia” – żądają sygnatariusze listu.

Sygnatariusze listu:
UNION FLEURS – Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlowców Roślin Ozdobnych;
ENA – Stowarzyszenie Europejskich Szkółkarzy;
ARELFH – Związek Europejskich Regionów Ogrodniczych;
VBN – Stowarzyszenie Niderlandzkich Aukcji Kwiatowych;,
VAL’HOR – francuska organizacja międzybranżowa na rzecz ogrodnictwa roślin ozdobnych (producentów, szkółkarzy, centrów ogrodniczych, hurtowników, kwiaciarni, sklepów ogrodniczych, architektów krajobrazu i ich podwykonawców);
ANTHOS – Królewskie Stowarzyszenie Handlu Roślinami Cebulowymi;
CIOPORA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Wegetatywnie Rozmnażanych Odmian Roślin;
FLEUROSELECT– Międzynarodowe stowarzyszenie hodowców, producentów i dystrybutorów materiału wyjściowego roślin ozdobnych;
ELCA – Europejskie Stowarzyszenie Wykonawców Terenów Zieleni.

Na podstawie materiałów prasowych ENA, 10.04.2020 r.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPandemia koronawirusa zmieni podejście do ochrony roślin
Następny artykułWielkopąkowiec porzeczkowy i wielkopąkowiec leszczynowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.