Idea powstała w 2012 r. i jak zwykle musiała dojrzeć: szkółki Kubiczek, Pudełek, Pudełko i Milczyński zaproponowały temat, trasę i znalazły partnera, który był w stanie dopracować szczegóły i przebrnąć przez stronę formalno-prawną przedsięwzięcia. Zostało nim Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów z Jolantą Koźmin na czele, bez której powstanie trasy rowerowej byłoby praktycznie niemożliwe.
Sam szlak to pętla o długości 26 km (mapka), połączona z siecią tras rowerowych wytyczonych wokół Bielska- Białej. Prowadzi on przez malownicze tereny gminy Wilamowice, gdzie podziwiać możemy urocze pejzaże z krajobrazem Beskidów w tle.
Głównymi atrakcjami szlaku są oczywiście ogrody, w których rowerzyści mogą odpocząć i spędzić miło czas. Trzy z nich znajdziemy w Pisarzowicach: szkółki Kubiczek, Pudełek i Pudełko; a jeden w Dankowicach – szkółkę Milczyński. Każdy z nich ma inny charakter i szczyci się odrębnymi kolekcjami roślin. Zwiedzenie wszystkich z pewnością dostarczy wiele wrażeń i inspiracji.
Dodatkowo możemy podziwiać ciekawą kulturowo miejscowość Wilamowice, a także zabytkowy, drewniany kościół w Starej Wsi. Szlak prowadzi w zdecydowanej większości mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi i krótkim odcinkiem drogi polnej. Całość trasy jest łagodna z kilkoma zaledwie bardziej stromymi podjazdami i została czytelnie oznakowana. W każdej ze szkółek dostępne są bezpłatne mapy z profesjonalnym opisem.
Chcąc przejechać cały Wilamowski Szlak Ogrodów, możemy zacząć od Bielska-Białej, jadąc np. trasą nr 1 prowadzącą z placu Ratuszowego w kierunku Czechowic–Dziedzic, a następnie trasą nr 001 w prawo, lub z dowolnej szkółki, zostawiając tam samochód i robiąc pełną 26-kilometrową pętlę. Dostępne mapy są na tyle dokładne, że pozwolą nam dość swobodnie modyfikować trasę w tej uroczej okolicy.
Mateusz Milczyński
Szkółka Krzewów Ozdobnych Milczyński
Informacja pochodzi z numeru 3/2015 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”