Najbardziej przydatny do uprawy w Polsce gatunek – kiścień wawrzynowy (L. fontanesiana) – pochodzi z Ameryki Północnej. Krzew ten w Polsce najczęściej osiąga wysokość 1–1,4 m. Pędy i młode liście są zaczerwienione, później zielone, skórzaste, błyszczące i gładkie. Jest to gatunek mrozoodporny, polecany do uprawy w całym kraju. Do najczęściej uprawianych odmian należą: ● ‘Hokus Pokus’ – o niezwykle barwnych na wiosennych przyrostach liściach, które są biało-kremowe z zielonymi kropkami, a najmłodsze liście i wierzchołki pędów są zaróżowione.; ● ‘Howw’PBR Whitewater® – liście ma ciemnozielone z ładnym, wąskim, białym obrzeżeniem; kwiaty są białe, liczne i pachnące.; ● ‘Little Fire’ tworzy liście ciemnoczerwone do bordowoczerwonych; ● ‘Makijaż’PBR to polska odmiana o zwartym pokroju i niskim wzroście, liście są intensywnie biało lub kremowobiało nakrapiane, najmłodsze na wierzchołkach są lekko zaróżowione; ● ‘Nana’ to odmiana o zwartym pokroju, dorastająca do wysokości około 60 cm, liście są ciemnozielone; ● ‘Rainbow’ – o młodych liściach kolorowych, biało i kremowo nakrapianych, z delikatnymi, różowymi lub miedzianymi przebarwieniami.
Drugi północnoamerykański gatunek – kiścień nadbrzeżny (L. axillaris) – występuje na nizinach od Wirginii po Florydę. Jest podobny do kiścienia wawrzynowego, ale osiąga mniejsze wymiary i ma drobniejsze liście. Kiścień nadbrzeżny jest dość odporny na mróz, jednak w strefie 6a wskazane jest lekkie okrycie w czasie silniejszych mrozów. Na rynku dostępne są odmiany: ● ‘Curly Red’PBR – o mocno skręconych, czerwonych do pomarańczowoczerwonych liściach na przyrostach; ● ‘Opstal 20’PBR Twisting Red ma bardziej zwarty pokrój, niż poprzednia odmiana, liście są skręcone, mniejsze niż u kiścienia ‘Curly Red’PBR , jesienią i zimą intensywnie czerwone.
Azjatycki przedstawiciel rodzaju – kiścień japoński (L. keiskei) – ma zwarty pokrój, dorasta do wysokości około 40–60 cm, przy dwukrotnie większej średnicy. Do uprawy w strefie 6b, z lekkim okryciem na zimę w czasie większych spadków temperatury. Do najbardziej znanych odmian tego gatunku należą: ● ‘Opstal 50’PBR Burning Love – o ładnym, zwartym pokroju i wzniesionych pędach; liście są lancetowate, długo zaostrzone, ciemnozielone i błyszczące, młode – brązowoczerwone; pędy są bordowe, zygzakowate; ● ‘Opstal 16’PBR Halloween – też tworzy bordowe, zygzakowate pędy, liście są ciemnozielone, najmłodsze – brązowoczerwone; ● ‘Royal Ruby’ ma zwarty pokrój, liście jesienią przebarwiają się na wiśniowoczerwono.
Kiścień japoński ‘Opstal 16’ Halloween fot. W. GórkaNa rynku dostępne są też formy mieszańcowe, najczęściej gatunków północnoamerykańskich, m.in. popularna ‘Zeblid’ ScarlettaTM o szkarłatnoczerwonych liściach na młodych przyrostach.
Więcej informacji o kiścieniach można przeczytać w artykule dr. Adama Marosza opublikowanym w „Szkółkarstwie” 5/2019, z którego pochodzi ten fragment.