Szkółkarze w Wojanowie

W zimowej scenerii rozpoczęło się wczoraj, 29 lutego doroczne spotkanie Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, zwołanego w tym roku w Wojanowie k. Jeleniej Góry. Zarówno tematyka jak i niespodziewany powrót zimy (w tym roku nikt ni przywiózł z sobą, jak na poprzednie zjazdy SPS sprzętu zimowego) skutecznie zatrzymały uczestników na sali obrad aż do zmierzchu.
Dr Krzysztof Klamkowski (IO) przedstawił wczoraj fizjologiczne reakcje roślin na stresy. Przy obserwowanym nasilaniu się intensywności anomalii pogodowych szuka się lepszego u roślin zdolności do lepszego znoszenia stresowych warunków już nie na poziomie gatunków, ale odmian. W badaniach Instytutu Ogrodnictwa – na przykład – podkładka P16 okazała się bardziej odporna na niedobory wody niż inne. Poddana stresowi roślina wychodzi z niego (jeśli warunki korzystnie się zmienią) długo – trwa to zazwyczaj kilka dni. Doprowadzona do więdnięcia jabłoń po podlaniu wizualnie szybko wraca do formy. Jednak pomiary intensywności fotosyntezy wskazują, że odzyskanie pełnej sprawności fotosyntetycznej zajmuje jej kilka dni.

Dr Krzysztof Klamkowski (IO)

Wykresy przedstawiane przez prof. dr hab. Waldemara Tredera świadczyły o tym, że nie odnotowujemy tendencji do obniżania się rocznych sum opadów, ale za to wyraźnie podnosi się średnia temperatura powietrza. Pociąga to za sobą zwiększoną ewapotranspirację – wzrost zapotrzebowanie na wodę. Coraz większa liczba gospodarstw zużywa coraz większe ilości wody – musimy nauczyć się oszczędzać ją, bowiem rolnictwo jest największym konsumentem słodkiej wody. Zaś jej zasoby to zaledwie 2,5% całej wody dostępnej na naszej planecie. Pomocą w planowaniu gospodarki wodnej mogą być kalkulatory opracowane przez zespół pracowników IO oraz inne programy racjonalizujące nawadnianie różnymi systemami i fertygację upraw.

Prof. dr hab. Waldemar Treder (IO)

Gośćmi wczorajszej sesji wykładowej byli pracownicy Instytutu Sadownictwa w Holovousach (Republika Czeska). Przekazali w swoich wykładach informacje o najlepszych już znanych na rynkach odmianach czereśni wyhodowanych w tym ośrodku oraz o nowościach przechodzących obecnie badania rejestracyjne.

Inż. Adéla Skŕivanová i inż. Lubor Zelený (Holovousy)

Dzisiaj przedstawił swoją firmę Ian Adams z Nowej Zelandii – sadownik i szkółkarz, od kilku lat produkujący własnego pomysłu narzędzia do szczepienia i okulizacji.

Ian Adams z Nowej Zelandii
 
Więcej o tych interesujących odmianach – oraz innych tematach omawianych w ciągu dwóch dni spotkania przedstawimy w zakładce Szkółkarstwo naszego portalu oraz na łamach „Szkółkarstwa”.
pg
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzkółkarze w Wojanowie
Następny artykułWarzywa podstawą zdrowej diety

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.