Tegoroczne Walne Zebranie Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy zostało zwołane na 27 czerwca do Włocławka. Producenci sadowniczego materiału szkółkarskiego zatwierdzili sprawozdanie ze swego poprzedniego dorocznego zebrania, przyjęli sprawozdanie zarządu i komisji rewizyjnej za rok 2015 oraz przegłosowali absolutorium dla prezesa SPS i zarządu. Po części organizacyjnej wysłuchali wykładów na temat nawożenia szkółek zaproponowanych przez Timac Agro. Uzupełnieniem spotkania była wycieczka do szkółki Tadeusza Zaparuszewskiego, sadu J. Gabrysiaka oraz fabryki „Krukowiak”.
Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia stwierdziła odpowiadającą trudnym czasom politykę finansową zarządu zabezpieczającą przyszłość organizacji. Rekomendowała zaaprobowanie sposobów gospodarowania środkami finansowymi przez zarząd. Odnotowała jednak w ubiegłym roku wystąpienie niedobrej dla SPS dla interwencji zarządu stowarzyszenia, który zdecydował się pokryć ze wspólnej kasy roszczenia wysuniętego przez licencjodawcę odmiany jabłoni wobec jednego z członków SPS, który bezprawnie zaoferował na rynku odmianę, do której nie wykupił sublicencji. Decyzja zarządu „zamknęła” sprawę pomiędzy właścicielem licencji a licencjobiorcą (faktycznie SPS), teraz – już bez narastających odsetek i innych perturbacji stowarzyszenie dochodzi zapłaty od swojego członka.
W głosowaniach nad absolutorium udzielono go prezesowi Maciejowi Lipeckiemu jednomyślnie (przy jednym głosie wstrzymującym), zarząd otrzymał je przy pięciu głosach wstrzymujących.
W bloku wykładowym dr Magdalena Kapłan (UP Lublin) i Marek Zbyszek (Timac Agro) przedstawiali wyniki badań i obserwacji w szkółkach dotyczące oddziaływania nowoczesnych preparatów stymulujących i odżywiających rośliny.
M. Kapłan potwierdziła skuteczność różnych programów nawożenia produktami zawierającymi – oprócz składników odżywczych – także substancje stymulujące
Z prac M. Kapłan zreferowanych podczas spotkania wynikał ogólny wniosek, że w każdej kombinacji użycia produktów zawierających substancje stymulujące oraz składniki odżywcze następował pozytywna, istotna reakcja traktowanych nimi roślin.
Natomiast M. Zbyszek omówił jeden ważny szczegół doświadczeń polowych z handlowymi preparatami reprezentowanej przez siebie firmy. Zaobserwował mianowicie korzystny wpływ użycia preparatu Maxifruit w programie z benzyloadeniną na rozkrzewianie drzewek jabłoni w szkółce. Wymieniony stymulator powinien być naniesiony na liście 1-2 dni przed użyciem BA. Wykonuje się dwie serie tych zabiegów.
M. Zbyszek zaobserwował i propaguje korzystne skutki kombinowanych opryskiwań Maxifruitem i benzyloadeniną na rozkrzewianie się drzewek w szkółkach
pg