„Szkółkarstwo” na koniec zimy

Drugi numer „Szkółkarstwa” w 2018 r. tradycyjnie kończy okres zimowy w branży, gdyż wraz kolejnym (ukaże się w maju) wkroczymy już pełnię sezonu. Co ciekawego przygotowaliśmy tym razem?

W ostatnim wydaniu naszego dwumiesięcznika znalazło się więc jeszcze miejsce na temat związany z zimą – kolejny artykuł dr. Andreasa Wrede z Niemiec, który dzieli się wynikami swoich doświadczeń na temat zimowania roślin w pojemnikach, tym razem zależnie od rodzaju materiału użytego do budowy zagonów na kontenerowni. Dr Adam Marosz przygotował dla Czytelników kolejną część z serii „Drzewa w miastach i przy drogach”, poświęconą naszemu krajowemu gatunkowi, jesionowi, który jednak budzi ostatnio sporo kontrowersji i wydaje się być coraz rzadziej wykorzystywany. Rzadko spotykane roślinne nowości są ostatnio pożądane przez nabywców. W tej roli sprawdzić się mogą odmiany orszeliny olcholistnej, którą opisuje i poleca prof. dr hab. Mieczysław Czekalski.

W relacjach z naszych podróży po kraju wracamy do września ub.r., kiedy odwiedziliśmy VI Międzynarodowy Festiwal Derenia, na którym tym razem więcej było informacji o ozdobnych gatunkach i odmianach z tego rodzaju niż o tych owocowych, do czego przyzwyczaili nas wcześniej organizatorzy tej imprezy w Bolestraszycach.   
  
Sporo informacji jak zwykle pochodzi z naszych zagranicznych podróży szkółkarskich. Z tych trochę dalszych zapraszamy na relację z popularnych wśród polskich szkółkarzy targów GrootGroenPlus w Zundert w Holandii. We włoskiej Toskanii podpatrywaliśmy, jak tamtejsi producenci radzą sobie z nowym problemem obecnych czasów – zagrożeniami fitosanitarnymi. Dostawcy materiału szkółkarskiego z tego kraju znaleźli się bowiem ostatnio na froncie walki z bakterią Xyllela fastidiosa i aby móc nadal eksportować swoje produkty muszą mieć w ręku mocne argumenty świadczące o tym, ze jest on w 100% zdrowy. Z bliższych Polsce rejonów zapraszamy na wycieczkę na czeskie targi szkółkarskie. Organizowane w Brnie pod nazwą Zelena Burza są największą szkółkarską imprezą u naszych południowych sąsiadów.

Poza tym, tradycyjnie już, znajdziecie Państwo w „Szkółkarstwie” reportaże ze szkółek ozdobnych i sadowniczych, opisy wartych uwagi bylin, krzewów i drzew oraz ciekawostki ze szkółkarskiego świata.  

Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.

Numer 2/2018 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo” do nabycia w sklepie Plantpressu.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW ministerstwie o rynkach hurtowych
Następny artykułW Hiszpanii sezon czereśniowy będzie opóźniony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.