„Skarby ogrodów” czyli jubileuszowa wystawa „Zieleń to Życie”

W 20. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie”, która odbyła się 24 – 26 sierpnia 2012 r. w Warszawie, pod hasłem „Skarby ogrodów”, wzięło udział około 300 firm z „zielonej” branży. Wśród nich najwięcej było rodzimych szkółkarzy (znaczna ich część należy do Związku Szkółkarzy Polskich, który razem z Agencją Promocji Zieleni jest organizatorem wystawy), ale co roku pojawiają się także firmy, między innymi. z Republiki Czeskiej, Słowacji, Niemiec, Holandii, Belgii.
Choć na wystawie dominowały rośliny, to nie zabrakło firm oferujących także podłoża, maszyny, nawozy, osłony ogrodnicze (tunele, szklarnie) czy artykuły przydatne dla architektów krajobrazu. Wystawie towarzyszyło wiele dodatkowych wydarzeń, między innymi konferencja dotycząca zieleni publicznej, Międzynarodowa Konferencja Szkoleniowa pt. „Centrum ogrodnicze – sukces w praktyce”, której gościem specjalnym był Erwin Meier-Honegger ze Szwajcarii, warsztaty projektowe oraz wykłady.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy „Zieleń to Życie” Agnieszka Żukowska, prezes Agencji Promocji Zieleni przypomniała historię tej imprezy, której pierwsza edycja w 1993 r. zgromadziła zaledwie 25 szkółkarzy. Przez lata znaczenie tego wydarzenia sukcesywnie rosło a wystawa cieszyła się coraz większym zainteresowaniem szkółkarzy. Obecnie w opinii wielu wystawców i zwiedzających, wystawa „Zieleń to Życie” jest jednym z ważniejszych spotkań „zielonej” branży w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uwagę zwiedzających – zarówno profesjonalistów, jak i hobbistów – jak zwykle przyciągały rośliny zgłoszone do „Konkursu Roślin – Nowości”. W tym roku przyznano w nim dwa złote medale. Jeden z nich trafił do Szkółki Roślin Tomżyński, która zgłosiła świerk kłujący ‘The Blues’ o wyjątkowym, malowniczym pokroju, zwisających pędach drugiego rzędu i długich, jasnoniebieskich igłach. Drugie „złoto” przyznano tawule brzozolistnej ‘Tor Gold’ ze szkółki Szmit, która wyróżnia się intensywnie żółtymi liśćmi i bardzo niskim wzrostem, ponadto krzew ten jest całkowicie odporny na mróz.

W konkursie „Zielony Laur” zwyciężył sterownik „Neptun” zgłoszony przez firmę Syma SC przeznaczony do sterowania nawadnianiem w ogrodach i na terenach zieleni. Wyróżnia się tym, iż jako pierwszy polski sterownik jest całkowicie sterowany przez Internet, łączy się z prognozą pogody oraz wykorzystuje dane meteorologiczne, na podstawie których ustala dawki opadowe.

Podczas wystawy tradycyjnie wręczono Laur Honorowy, który Związek Szkółkarzy Polskich przyznaje osobom zasłużonym dla popularyzacji roślin. W tym roku ten zaszczytny tytuł trafił do rąk Marka Jezierskiego, współtwórcy programy „Rok w ogrodzie” emitowanego przez Program 1 TVP.
Ilona Sprzączka, redakcja „Hasło Ogrodnicze”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkończyła się 20. Wystawa „Zieleń to Życie”
Następny artykułKasy fiskalne w 2013 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.