Ogrody Hortulus na podium

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie 3 czerwca br. po raz kolejny wybrano mistrzów krajowych konkursu AgroLiga 2019. W gronie laureatów znalazły się Ogrody Hortulus, których właściciele - Iwona i Piotr Bigońscy - odebrali z rąk pary prezydenckiej ten prestiżowy tytuł.

Organizowany od 27 lat konkurs AgroLiga odbywa się na kilku etapach. Kandydaci do tytułu Mistrz Krajowy wybierani są najpierw na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, a na krajowym – przez redakcje audycji rolnych TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Celem konkursu jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych AgroLigi w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR i Prezes ARR.

Ostatnia edycja konkursu w kategorii „firmy” przyniosła zwycięstwo Ogrodom Hortulus z Dobrzycy. Jest to rozległy kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat, jak podkreślają ich właściciele, Iwona i Piotr Bigońscy – z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne, z innymi.

Kompleks składa się z dwóch części o odmiennym charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis. Pierwsze z nich to ogrody pokazowe (ich powierzchnia wynosi 5,5 ha), w których – poza prezentacją różnorodnych taksonów roślin – ważne są kompozycja roślinna i styl ogrodowy. W Dobrzycy można obejrzeć niemal 30 ogrodów o różnej tematyce przewodniej – są tu m.in. ogrody leśne, wodne, skalne, japońskie, francuskie, angielskie, śródziemnomorskie itp.

Ogród hiszpański w stylu Gaudiego fot. I. Sprzączka Fragment ogrodu hiszpańskiego w stylu Gaudiego fot. I. Sprzączka

Ogrody Hortulus także składają się z kilku części – znaleźć tu można Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, 4 Pory Roku, Zegarów, Kalendarz Celtycki. Najbardziej znanymi atrakcjami tych ogrodów są jednak największy na świecie labirynt z grabu pospolitego oraz wieża widokowa. Labirynt (zaprojektowany przez Piotra Bigońskiego) powstał z 18 tys. drzew grabu, zajmuje powierzchnię 1 ha, wysokość ścian wynosi 2 ma, a łączna długość jego korytarzy to ponad 3 km. Najlepszym miejscem do jego oglądania (a także ogrodów i pięknej okolicy, w tym wybrzeża Morza Bałtyckiego) jest niemal 20-metrowa wieża widokowa, której metalowa konstrukcja przypomina budowę podwójnej nici DNA.
Zakres działalności firmy należącej do Iwony i Piotra Bigońskich jest jednak znacznie większa. W Dobrzycy prowadzą też szkółkę roślin ozdobnych, centrum ogrodnicze i sklep „Ogród i Galeria”.

Grabowy labirynt fot. I. Sprzączka Konstrukcja wieży widokowej przypomina spiralnie skręconą nić kwasu DNA fot. A. Andrzejewska

Na podstawie informacji firmy Hortulus i własnych.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPoskrzypka cebulowa – zagrożeniem dla cebuli, czosnku i pora
Następny artykułKomunikat sadowniczy PROCAM 12 z 03.06.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.