Oferta z Batumi

W ubiegłym tygodniu w Batumi (Gruzja) odbyła się międzynarodowa konferencja „Możliwości rolnictwa Adżarii”. Oprócz sesji referatowej program obejmował udział w targach rolno-spożywczych Agro Expo 2018 i zwiedzanie zakładów przetwórczych. Dzięki kontaktom nawiązanym wcześniej pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim a rządem Autonomicznej Republiki Adżarii w gronie uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele podkrakowskiej firmy Plantin Sp. z o.o.
Na zaproszenie władz republikańskich do stolicy Adżarii przyjechali handlowcy i producenci z Azerbejdżanu, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Ukrainy. Ideą organizatorów konferencji zorganizowanej 11-12 października było przekonanie zaproszonych gości do zainteresowania się eksportową produkcją regionu Adżarii. Ogrodnictwo było tylko jednym z tematów konferencji – wiele uwagi poświęcono również przedstawieniu możliwości lokalnego rolnictwa w branży mięsnej oraz rybnej – ale z podanych liczb wynika, że ten sektor jest dla gospodarzy bardzo ważny. Adżaria (2,88 tys. km2 powierzchni, około 350 tys. mieszkańców) produkuje rocznie około 70 tys. ton mandarynek, 4,5 tys. ton orzechów laskowych, 1 tys. ton herbaty i 300 ton miodu.
 
W ostatnich latach republika odnotowuje powrót do tradycji uprawy herbaty – dzięki inwestycjom zagranicznym (kapitał niemiecki) ta tradycyjna miejscowa specjalność nie zanikła zupełnie. Na wielu opuszczonych plantacjach pozostały jeszcze zarośnięte paprociami krzewy, ale w wielu miejscach po ich wykarczowaniu pojawiły się plantacje borówki wysokiej. Temat wprowadzania tej rośliny okazał się bardzo interesujący tak dla organizatorów konferencji, jak i jej gości – „podstolik” szkółkarski obradował najdłużej ze wszystkich podgrup tematycznych.
 
Również na wystawowym stoisku już zaangażowani w produkcję borówek oraz planujący założenie plantacji żywo dyskutowali różne niuanse produkcji. Zainteresował się nimi również minister rolnictwa rządu Adżarii Tite Aroszidze, który na stoisku firmowym Plantinu Sp. z o.o. obejrzał prezentację na temat produkcji materiału szkółkarskiego, a następnie dzięki swojej asystentce Tamar Dawitadze jako przewodniczce i tłumaczce ułatwił polskiej delegacji odwiedzenie plantacji o powierzchni 10 hektarów w Oczchamuri koło Kobuleti.
 
 

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułImport ogórków: więcej za mniej
Następny artykułZmarł dr hab. Jarosław Markowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.