Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 24 rośliny, z których do drugiego etapu zakwalifikowano 20. Kandydatki do medalu oceniało 9-osobowe jury, które przyznało w sumie 6 medali i jedno wyróżnienie. Swoich zwycięzców wytypowali też dziennikarze wydawnictw branżowych (3 wyróżnienia) i internauci (nagrodzono jedną roślinę).
Złoty medal przyznano dwóm roślinom. Pierwsza z nich to parocja perska (Parrotia persica) Persian Spire® ‘JLPN01’ PBR, zgłoszona do konkursu przez szkółkę „Piech” z Końskowoli. To wolno rosnące drzewo o kolumnowym pokroju wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem. Wiosną liście są bordowe, latem stają się zielone z fioletową obwódką, a jesienią zmieniają barwę na żółtopomarańczową i czerwoną. W okresie bezlistnym dekoracyjna jest łuszcząca się, wielobarwna kora.
Drugi złoty medal zdobyła aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) HOKEY POKEY®, zgłoszona do konkursu przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. z Pruszkowa. To polska, samopłodna odmiana o zielonych liściach z nieregularną, żółtocytrynową obwódką i smacznych, nieopadających owocach z smaku kiwi z nutą cytryny.
Srebrnym medalem uhonorowano trzy odmiany. Budleja (Buddleja) Rocketstar® Indigo PBR, zgłoszona przez Szkółki Kurowscy, to karłowa odmiana o wyjątkowo niskim wzroście, zwartym, pokroju i pokaźnych kwiatostanach w kolorze indygo. Rośliny osiągają wysokość ok. 60 cm i szerokość 100 cm. Kwitną nieprzerwanie od wczesnego lata do jesieni.
Srebro przyznano też berberysowi Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Anna’ PBR, zgłoszoną przez Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk z Krzywaczki. Odmiana ta, charakteryzująca się karłowym wzrostem i zwartym pokrojem, wyróżnia się atrakcyjnymi żółtymi liśćmi z pomarańczowym rumieńcem na brzegach.
Jury konkursu przyznało również srebrny medal róży (Rosa) MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski. Odmiana ta tworzy półpełne, żółtokremowe kwiaty o pofalowanych brzegach płatków z charakterystycznymi, purpurowymi nasadami (tworzą one atrakcyjne oczko).
Brązowy medal trafił na ręce szkółki Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k. za odmianę ‘Golden Dream’ PBR powojnika (Clematis) z grupy Atragene, o zawsze półpełnych i pełnych, limonkowożółtych, dzwonkowatych kwiatach (o średnicy 7–9 cm), pachnących grejpfrutem. Kwitnie najobficiej w maju, potem słabiej do sierpnia.
Ta sama szkółka zdobyła wyróżnienie za alstremerię (Alstroemeria) INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’ PBR – bylinę o czerwono-pomarańczowo-żółtych, nakrapianych kwiatach, zebranych w baldachowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie obficie od początku czerwca do przymrozków. Liście oraz łodygi są czekoladowo-bordowe.
W głosowaniu dziennikarzy wyróżnienie zdobyły trzy rośliny: opisane wyżej powojnik ‘Golden Dream’PBR i róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR oraz kuklik (Geum) ‘Bohema Pink’ PBR. Ten ostatni to jedna z ciekawszych odmian tego gatunku, wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego. Rośliny osiągają wysokość 45 cm. Kwiaty są bardzo duże, pełne, o średnicy 5 cm, płatki są pofalowane, różowołososiowe. Kwitnienie bardzo wczesne, w polskich warunkach pogodowych od końca kwietnia.
Internautom najbardziej spodobał się natomiast różanecznik (Rhododendron) ‘Devin’ PBR zgłoszony do konkursu przez Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska z Konstantynowa Łódzkiego. To późno kwitnąca odmiana z grupy różaneczników wielkokwiatowych o różowofioletowych kwiatach z purpurowym rysunkiem na górnym płatku, silnie pachnących. Krzew ten ma wzniesiony, gęsty pokrój, po 10 latach uprawy osiąga wysokość 1,1 m.
Więcej informacji o nagrodzonych roślinach:https://zielentozycie.pl/pl/program/konkurs-roslin-nowosci-2