Nagrody dla nowych bylin

Epimedium_Sunny_and_Share
Epimedium ‘Sunny and Share’, fot. mat. pras ISU
Po doświadczeniach polowych, prowadzonych tym razem w Ogrodzie Botanicznym w Pradze (Czechy), komitet 11 ekspertów z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bylin (Internationale Stauden-Union – ISU) pod przewodnictwem Jonasa Bengtssona ze Szwecji, ogłosił w ub.r. listę najbardziej obiecujących nowych odmian bylin nagrodzonych wyróżnieniem Innovations-Award 2020.

Do weryfikacji przez międzynarodowe jury (złożone z członków ISU) zgłoszono tym razem 53 byliny (kreacje, które na rynku są nie dłużej niż siedem lat) od ośmiu hodowców i firm, które posadzono na poletkach doświadczalnych Ogrodu Botanicznego w Pradze i obserwowano przez dwa sezony. Eksperci najwyżej ocenili pięć odmian roślin z tej grupy. Oprócz cechy „nowości” sędziowie oceniali także stabilność odmian, pokrój, obfitość kwitnienia oraz tolerancję roślin wobec chorób. Nagrodzono tym razem pięć odmian bylin.

Mieszańcowe epimedium (Epimedium) ‘Sunny and Share’ zostało zgłoszone do testów przez firmy Villier Vaste Planten VOF oraz Compass Plants BV z Niderlandów. Małe, zielone liście tej byliny są ładnie nakrapiane na brązowo, a pędy zakończone w marcu-kwietniu ogromną ilością drobnych, żółtych, gwiazdkowatych kwiatów. To jedno z najdłużej kwitnących epimediów, często powtarzające kwitnienie w połowie lata. Odmiana ta szybko się rozrasta tworząc po pięciu latach gęste, zimozielone poduszki. Liście dorastają do wysokości 25–30 cm, kwitnące pędy – do 30–35 cm. Rośliny najlepiej rosną na podłożu gliniastym, na stanowisku słonecznym lub w półcieniu.

Mieszańcowa kocimiętka (Nepeta) ‘Bokratune’/ Neptune to odmiana zgłoszona do testów przez firmę Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o. z Polski. Ta bylina jest niższa i bardziej zwarta od innych odmian kocimiętek. Dorasta do wysokości ok. 70 cm, ma mocne pędy i dobrze się krzewi, przez co kępy nie pokładają się. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa od czerwca do lipca. Kwiaty są niebieskofioletowe, a nawet przekwitnięte kłosy dają efekt barwny na rabacie. Liście tej odmiany są żywo zielone. Kocimiętka Neptune preferuje stanowiska słoneczne oraz zwyczajne podłoże ogrodowe, ale nie za suche.

Kocimiętka‘Bokratune’
Kocimiętka‘Bokratune’/ Neptune, fot. mat. pras ISU

Palczatka Gerarda (Andropogon gerardii) ‘Darkhawks’/BLACKHAWKS została nadesłana do testów przez Henka de Jonga z przedsiębiorstwa CNB z Niderlandów. Ta ozdobna trawa tworzy efektowne bujne kępy. Ma rzadko spotykane, ciemne liście (początkowo zielone, w miarę upływu sezonu zmieniają barwę na purpurowoczarną). Dorasta do wysokości 150 cm i od lipca do września wytwarza burgundowoczerwone kwiatostany. Palczatka ‘Darkhawks’ preferuje stanowiska słoneczne.

Palczatka Gerarda ‘Darkhawks’/BLACKHAWKS
Palczatka Gerarda ‘Darkhawks’/BLACKHAWKS, fot. mat. pras ISU

Rożnik terpentynowy (Silphium terebinthinaceum) ‘Moa Ven Toh’ został zgłoszony do oceny przez firmę Spruyt Select GCV z Belgii. Odmiana ta ma być bardziej stabilna i prezentować się lepiej niż gatunek. Liście tej byliny są długie, sercowate, skupione w przyziemnej rozecie i dorastają do wysokości zaledwie 30 cm. Żółtopomarańczowe koszyczki osadzone są natomiast na wysokich, dekoracyjnych pędach, osiągających wysokość nawet 250 cm. Kwitnienie przypada na sierpień i wrzesień. Rośliny nie są wymagające wobec gleby i najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu.

Rożnik terpentynowy ‘Moa Ven Toh
Rożnik terpentynowy ‘Moa Ven Toh’, fot. mat. pras ISU

Serduszka okazała (Lamprocapnos spectabilis, dawniej Dicentra spectabilis) ‘Cupid’ została nadesłana do testów przez Henka de Jonga z przedsiębiorstwa CNB z Niderlandów. Ta nowa odmiana tworzy mlecznoróżowe kwiaty od kwietnia do czerwca. Rośliny mają zwarty pokrój, pędy z liśćmi dorastają do wysokości 60 cm, a kwiatostanowe – do 80 cm. Serduszka okazała ‘Cupid’ rośnie dobrze w półcieniu.

Serduszka okazała ‘Cupid
Serduszka okazała ‘Cupid’, fot. mat. pras ISU

Serduszka okazała ‘Cupid’

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwoce miłości
Następny artykułNa obszary wiejskie trafia jedna czwarta środków z polityki spójności, które trafiają do miast

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.