– W pierwszym tygodniu do sprzedaży przygotowano ponad cztery tysiące choinek, głównie świerkowych. Nabyć można też sosny i jodły, pochodzące z plantacji choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również pochodzące z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach – wyjaśnił rzecznik.
Każdego roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od pięciu do ośmiu tys. choinek o wymiarach do 2,5 metra wysokości, za które trzeba zapłacić 25-45 zł. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, do 10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.
Jak przypomniał dyrektor RDLP w Krośnie Bogusław Famielec, „wpływy ze sprzedaży drzewek to mało istotna część przychodów Lasów Państwowych, ale sama sprzedaż stanowi ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować”.
– Żywe drzewko wprowadza do naszych domów nie tylko zapach i nastrój świąteczny, ale wnosi również „duszę” lasu. Dlatego warto je propagować zamiast „bezdusznej”, plastikowej choinki – dodał dyrektor krośnieńskiej RDLP.
Ceny choinek kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku i uwzględniając poniesione koszty założenia i utrzymania plantacji oraz pozyskania drzewek. Drzewka można kupić w biurach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe.
Źródło: