Złotym medalem FLORALL wyróżniono grupę czterech mieszańcowych odmian bukszpanu (Buxus), oferowanych pod marką BetterBuxus®, a otrzymanych w szkółce Herplant z Beerse w Belgii, we współpracy z ILVO, Flandryjskim Instytutem Badawczym ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności. Nowe odmiany to mieszańce kilku gatunków, których cechą wspólną jest odporność na zarazę bukszpanu, niebezpieczną i trudną do zwalczenia chorobę, wywoływaną przez grzyb Calonectria pseudonaviculata (syn. Cylindrocladium buxicola). W grupie BetterBuxus® dostępne są obecnie cztery odmiany o różnym typie wzrostu: Buxus RenaissancePBR (‘HER2009B01’) – odmiana na niskie żywopłoty, o błyszczących, ciemnozielonych liściach oraz wolnym wzroście, Buxus Babylon BeautyPBR (‘HER2010B04’) – odmiana o liściach jasnych oraz płożącym pokroju, przydatna jako roślina okrywowa, Buxus HeritagePBR (‘HER2010B02’) – selekcja najbardziej zbliżona pokrojem do typowego bukszpanu wiecznie zielonego (B. sempervirens), z ciemnozielonymi liśćmi, przydatna na typowe żywopłoty oraz Buxus SkylightPBR (‘HER2009B03’) – kreacja o najszybszym w tej grupie wzroście, liściach o średnim odcieniu zieleni – najbardziej przydatna do produkcji strzyżonych form kulistych i w innym kształcie, a także nieco wyższych żywopłotów.
Srebrny medal FLORALL trafił do belgijskiej szkółki Agapanthuskwekerij z Aalter za pierwszą na świecie odmianę ‘Poppin Purple’ agapantu (Agapanthus) o kwiatach ciemnofioletowych i powtarzającą kwitnienie w sezonie. Roślina polecana jest na rabaty oraz do pojemników balkonowo-tarasowych. Ma znosić spadki temperatury do -12°C.
Brązowy medal przypadł agencji Van Vliet New Plants BV z Niderlandów specjalizującej się w zarządzaniu szkółkarskimi nowościami odmianowymi, za kiścień (Leucothoe) FirestarPBR (‘RANT01’), znaleziony jako mutacja znanej odmiany ‘Zeblid’. Ma to być odmiana gęsta i o bardzo zwartym pokroju. Jej liście są jasnozielone z szeroką białokremową obwódką. Jesienią młode pędy zmieniają barwę na purpurowoczerwoną, która utrzymuje się aż do wiosny. Rośliny mają dorastać do wysokości zaledwie 30-50 cm, przy podobnej średnicy. Jurorzy podkreślali stabilność tej odmiany – brak pojawiających się pędów o typowych dla kiścieni zielonych liściach.