Maliny powtarzające owocowanie. Sadzonki typu long cane

Nowym trendem w  uprawie malin powtarzających owocowanie jest ostatnio podwójny zbiór owoców. Odmiany te biologicznie przystosowane są do wydania plonu dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego: wczesnym latem z wyprowadzonych rok wcześniej pędów dwuletnich oraz późnym latem lub wczesną jesienią z nowych pędów tegorocznych.
Uprawa malin na podwójny zbiór owoców rozwinęła się w Europie Zachodniej. W wypadku odmiany ‘Maravilla’ (dostępna jedynie dla gospodarstw zrzeszonych w organizacji Berry Gardens) uprawianej pod osłonami możliwe jest uzyskanie 25–30 t/ha owoców (15–20 t/ha z pędów dwuletnich i 10 t/ha z tegorocznych). Z najlepszych nawet sadzonek typu long cane odmian owocujących na dwuletnich pędach można otrzymać do 20 t/ha owoców (np. ‘Tulameen’), czyli w porównaniu do odmian powtarzających owocowanie, znacznie mniej. Uprawa taka prowadzona jest zwykle przez dwa lub trzy lata, po czym plantacja jest likwidowana i zakładana na nowo ze zdrowych sadzonek. Pozwala to na wyeliminowanie problemu związanego z chorobami i  wirusami roślin, ale zwiększa zapotrzebowanie na materiał szkółkarski typu long cane.
 
Odmiany przydatne do podwójnego zbioru owoców powinny charakteryzować się krótszym odcinkiem owocowania pędów tegorocznych. Wiosną na każdym pędzie dwuletnim powinno pozostać 15–20 pąków. Odmiany różnią się od siebie długością odcinka owocowania, wśród polskich do podwójnego zbioru owoców może nadawać się ‘Polonez’, ze względu na wczesny termin dojrzewania owoców (zaraz po odmianie ‘Polka’) oraz krótki odcinek owocowania na pędach tegorocznych (1/3 pędu). Wśród odmian zagranicznych do uprawy w polskich warunkach klimatycznych zdecydowanie bardziej nadają się te wczesne. Odmiany późne (np. francuskie ‘Chambord’, ‘Deauville’) wydają słaby plon na pędach tegorocznych, za to obficie plonują na dwuletnich.  
Więcej informacji na ten temat w artykule dr Agnieszki Orzeł pt. Wyzwania w produkcji szkółkarskiej malin powtarzających owocowanie, Szkółkarstwo 3/2016,  str. 44.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzerwcowy stan zapasów jabłek i gruszek w UE
Następny artykułWłosi szacują straty w czereśniach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.