Kolekcja liliowców w Arboretum Wojsławice jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Te niezawodne, długowiecznie i niesprawiające kłopotów w uprawie byliny posadzono w grupach obejmujących: gatunki, odmiany: miniaturowe, z oczkiem, historyczne, pełnokwiatowe, pachnące, pajęcze, nagrodzone medalem Stouta, Siloam, Broadway, polskiej hodowli (m.in. brata Franczaka, Stanisława Achramowicza, Jerzego Bodalskiego, Artura Jasińskiego). Można w niej znaleźć m.in. odmiany 'Entapment’ – o wyjątkowo obfitym kwitnieniu (3-letnia roślina w sezonie tworzy nawet 700 kwiatów), 'Gentle Sheperd’ – o prawie białych kwiatach, 'Groovy Chick” – o wyjątkowo pofałdowanych płatkach, 'American Revolution’ – o prawie czarnych kwiatach czy liliowiec cytrynowy – o intensywnie pachnących kwiatach.
Bardzo aktywnym w ostatnim czasie hodowcą liliowców jest m.in. Leopold Kurek, emerytowany dziennikarz Radia Katowice, który uzyskiwaniem nowych odmian zajmuje się już od lat 80. Ub.w. Jego celem było wyhodowanie odmian o dużych kwiatach, wyjątkowo zabarwionych i odpornych na niekorzystne warunki pogodowe. Uwagę zwracają nadawane z fantazją nazwy nowym kreacjom liliowców, są to np. ‘Aria z Kurantami’, ‘Ciemna Materia’, ‘Kaprysy Primadonny’, ‘Z Powodu Kobiety’, ‘Góra Jedna Setka’, ‘Kongres Obiboków’ czy ‘Dziw Bierze’.
Sukcesy odnosi też Grażyna Świątkowska, która jest producentką i hodowcą liliowców, stawiającą na odmiany o dużych kwiatach z silnie fryzowanymi brzegami płatków, dobrze przystosowanych do naszych warunków.
Liliowce robią ogromne wrażenie w arboretum – posadzono je na wzgórzu w szerokich pasach, które przedziela trawnik. Całość wygląda niezwykle efektownie zarówno z dołu, jak i z góry. Ogrom kwiatów, feeria barw – takich widoków nie ma gdzie indziej.
Podczas lipcowej imprezy ogłoszono wyniki konkursu na „Najpiękniejszy kwiat liliowca polskiej hodowli”, w którym w tym roku zwycięskie odmiany wybrali internauci. Złoty medal otrzymała kreacja wyhodowana przez Leopolda Kurka i Honoratę Kubiczek – ‘Lothar Herbst’ (ciemnobordowe płatki zakończone zielonożółtą falbanką), którą zgłosił do konkursu Krzysztof Kubiczek. Na jego ręce powędrował też srebrny medal za kolejną odmianę tych samych hodowców – ‘Ułani Ułani’ (pomarańczowa z żółtymi falbanami). Brąz przyznano Tadeuszowi Kotuli za nienazwaną jeszcze odmianę (opisaną jako siewka 18-187B, o silnie pofalowanych, żółto-bordowych kwiatach).
Dużą popularnością cieszył się kiermasz roślin, na którym można było nabyć nie tylko liliowce, ale i inne rośliny, w tym bardzo duży wybór bylin.