Jak wskazuje już samo zdjęcie okładkowe bohaterem tego numeru jest głóg (Crataegus) – kolejny gatunek, który w publikowanym od wielu lat cyklu Drzewo Roku przedstawia nasz nieoceniony Autor prof. dr hab. Mieczysław Czekalski, tym razem we współpracy z dr. hab. Wojciechem Antkowiakiem, prof. UPP. Wiele gatunków i odmian tych pięknych drzew może znaleźć zastosowanie na terenach zieleni i w miastach. Część z nich wpisuje się w modę na większe wykorzystanie gatunków krajowych, co sugeruje wiele polskich miejskich zarządów zieleni, ponadto drzewa te są odporne na zmiany klimatyczne i niekorzystne warunki w miastach.
Rodzime pochodzenie ma modrzew (Larix), tym razem przedstawiony przez dr. inż. Adama Marosza pod nieco innym kątem niż zazwyczaj, a mianowicie do sadzenia jako drzewo miejskie i przydrożne. Wiele odmian tego gatunku może być cennych w takich warunkach, ale jak pisze Autor – są obecnie w tym celu wykorzystywane rzadko, by nie powiedzieć: wcale.
Ocieplający się klimat sprawia, że poszerza się w Polsce lista roślin, kiedyś niemożliwych u nas do uprawy, a które znoszą coraz słabsze ostatnio zimy. W tym numerze chcemy Państwa zainteresować kilkoma z nich: zimozielonymi cyprysami Bakera (Cupressus bakeri) i arizońskim (C. arizonica) oraz niesamowicie ozdobnym krzewem, kwitnącym w drugiej połowie lata – lagerstremią indyjską (Lagerstroemia indica).
Późne lato i początek jesieni to okres królowania wielu późno lub długo kwitnących roślin. Z tego m.in. powodu w „Szkółkarstwie” 5/2021 znalazły się informacje o nowych odmianach wrzosów (Calluna) i wrzośców (Erica), uprawie na kwiaty cięte nieco zapomnianych, a wracających do łask astrów chińskich (Callistephus chinensis) czy najlepszego towarzystwa dla współczesnych aranżacji ogrodowych z jeżówkami (Echinacea).
Jak zawsze mamy dla Państwa relacje z gospodarstw szkółkarskich, tym razem z Zielonego Wzgórza z Nałęczowa, nietypowej szkółki Anny Wójcik-Kager, w której mile widziani są zarówno odbiorcy hurtowi, jak i detaliczni oraz Mateusza Kłóska z Leszczyny k. Bochni, jednego z nielicznych już w kraju gospodarstwa specjalizującego się w produkcji anturium na kwiaty cięte (a także doniczkowych falenopsisów).
Przedstawiamy także pierwsze wrażenia z długo oczekiwanej z powodu pandemii koronawirusa wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, wraz z wynikami „Konkursu Roślin – Nowości” – jednego z najbardziej znaczących wydarzeń, towarzyszących tej imprezie.
Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny „Szkółkarstwa”