Jego pierwszy numer ukazał się – jeszcze jako kwartalnik – w 1993 roku i liczył wtedy zaledwie 30 stron. Wraz z zainteresowaniem z Państwa strony (za które serdecznie dziękujemy) „Szkółkarstwo” systematycznie „rosło”, zamieniając się w 2000 r. w dwumiesięcznik i zwiększając objętość. Warto tylko wspomnieć, że w ostatnich latach w Państwa ręce trafiały numery liczące ponad 150 stron. To prawie pięć razy więcej treści niż liczył premierowy egzemplarz! Mam nadzieję, że wciąż spełniamy pokładane w nas oczekiwania i dostarczamy treści przydatnych w codziennej pracy szkółkarzy.
W pierwszym tegorocznym numerze piszemy, między innymi o jakości „młodzieży” do produkcji choinek. To kierunek, którym interesuje się coraz więcej szkółkarzy uzupełniających swoją ofertę w martwym sezonie zimowym, ale także producentów spoza branży. Dr Andreas Wrede z Niemiec odpowiada na pytanie: czym powinien się charakteryzować dobrej jakości materiał wyjściowy roślin przeznaczanych do produkcji choinek i kiedy warto zapłacić za niego więcej. Ten sam autor dzieli się także wynikami swoich doświadczeń na temat zimowania roślin w pojemnikach, zależnie od rodzaju materiału użytego do okrywania zagonów.
W naszym już tradycyjnym cyklu „Drzewo roku” prof. dr hab. Mieczysław Czekalski przybliża tym razem sylwetkę kasztana jadalnego – drzewa ozdobnego, które przy okazji znakomicie wpisuje się w bieżącą modę na gatunki owocowe w ogrodach.
Jak zwykle nie brakuje reportaży ze szkółek polskich i zagranicznych (tym razem przedstawiamy branżowe wieści z Belgii) oraz relacji z imprez szkółkarskich. W Polsce była np. to kolejna udana edycja „Szkółkarskiego Show Room” w Gospodarstwie Szkółkarskim Ciepłucha. Z imprez zagranicznych kontynuujemy przedstawianie roślinnych medalistek targów Plantarium 2017.
Nie zabrakło także materiałów dla szkółkarzy zajmujących się produkcją materiału sadowniczego. Przypominamy o podkładkach wykorzystywanych w produkcji grusz. Na przykładzie kilku krajowych szkółek podsumowujemy miniony rok i pytamy właścicieli jak, ich zdaniem, zapowiada się kolejny. Zima to także okres szkoleń, seminariów i konferencji. W tym numerze relacjonujemy, o czym dyskutowano podczas szkolenia „Produkcja zdrowego materiału roślin sadowniczych” w listopadzie ub.r. w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach.
Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.
Numer 1/2018 dwumięsiecznika „Szkółkarstwo” do nabycia w sklepie Plantpressu.