Jak zwykle nie zabrakło nowości, tym razem ustawionych w „Alei Gwiazd”, czyli po obu stronach głównego korytarza prowadzącego na targi. Co ciekawe, wiele ze startujących w tym roku w konkursie nowości odmian drzew i krzewów pochodziło z polskich szkółek (m.in. trzy odmiany cisów, jagoda goji, żywotnik zachodni). Za najbardziej obiecującą uznano jednak znalezioną w Holandii golterię rozesłaną (Gaultheria procumbens) GAULTHIER PEARL® (‘SpecGP11’PBR) o białych owocach (dotychczas produkowano głównie odmiany czerwonoowocowe tej rośliny popularnej do dekoracji w okresie świątecznym).
Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) GAULTHIER PEARL®
Z trendów pokazanych na stoiskach warto zapamiętać też rosnącą modę na rośliny przyjazne dla owadów, np. późno kwitnące gatunki drzew takich jak Heptcodium miconiodes, Tetradium danielli czy Stypnolobium japonicum (dawniej Sophora japonica). Inny umacniający się trend to rosnąca popularność tzw. ogrodnictwa miejskiego, przekładająca się na ofertę szkółkarską. Dowodem może być przyznanie nagrody dla najlepszego stoiska szkółce roślin owocowych Jos Frijns & Zonen BV , która z pomocą takich właśnie drzew i krzewów zagospodarowała m.in. betonowy plac w jednym z holenderskich miast.
Wśród licznych zwiedzających targi uwagę (zwłaszcza wystawców) zwracała spora grupa chińskich architektów krajobrazu, szkółkarzy oraz handlowców, który przylecieli do Zundert w poszukiwaniu kontaktów. Jeden z nich, Wang Jianming, przedstawił zainteresowanym wykład nt. “Trendów oraz technologii w chińskim sektorze szkółkarskim”.
Szkółkarzom Zundert znane jest głównie z produkcji drzew i krzewów. Ludziom spoza branży miasto to kojarzy się jednak przede wszystkim z Vincentem Van Goghiem, który się tam urodził i mieszkał prawie przez całe życie oraz, oryginalnym piwem (o nazwie Zundert) Trapistów, warzonym przez mnichów z położonego w pobliżu opactwa. Obecnie szkółkarze rozpoczęli współpracę z agencjami turystycznymi, aby powiązać wszystkie te tematy i wspólnie przyciągać turystów w ten piękny region Północnej Brabancji.
Stoisko promocyjne regionu
Tekst i fot. W. Górka