Szwed, wspólnie z Niną Bassuk z Uniwersytetu Cornella oraz Andrew Hironsem z Myerscough College (obie placówki z USA), próbują, jak sami twierdzą, „zrozumieć strategię życiową drzew”. Zdaniem tych badaczy niektóre drzewa są „głupie i nie wiedzą, jak sobie radzić, gdy nagle zabraknie wody lub wzrośnie temperatura. Próbują wtedy np. wykształcać głęboki system korzeniowy, co w mieście rzadko kiedy jest możliwe”. Jako przykład „głupiego” gatunku H. Sjöman podaje np. brzozy, które w wypadku suszy zaczynają zrzucać liście, czasem już w lipcu, co jest nie do przyjęcia w wypadku drzew w miastach.
Dlatego poszukiwać należy gatunków „mądrych”, które opracowały strategie przystosowania się do warunków suszy i upału. Przykładami mogą być lipa srebrzysta (Tilia tomentosa), która wytworzyła na liściach włoski chroniące je przed nadmierną transpiracją, czy klon srebrzysty (Acer saccharinum), potrafiący przy wysokiej temperaturze skręcać swoje liście tak, aby ich dolna, srebrzyście zabarwiona strona odbijała słońce.
Wspomniana grupa naukowców wprowadziła do oceny drzew przydatnych do miast pojęcie „punktu utraty turgoru liści”, na którego podstawie klasyfikują badane taksony od wrażliwych do tolerancyjnych wobec upałów i suszy. W ten sposób oceniono np. 27 gatunków i odmian klonów. Niektóre z nich nigdy nie powinny trafić do miast, gdyż w naturze zasiedlają zwykle tereny wilgotne (np. klon ściętolistny – A. truncatum). Inne, jak np. klon tatarski (A. tataricum) czy zębaty (A. grandidentatum), są wyjątkowo tolerancyjne wobec suszy, bo pochodzą z regionów górskich, gdzie z tym zjawiskiem muszą sobie radzić przez całe życie.
Zdaniem H. Sjömana nowych, „nietradycyjnych” gatunków do miast trzeba wciąż poszukiwać w naturze, w terenach górskich czy stepowych (np. w górach Chin oraz na terenach stepowych Rumunii i Mołdawii). W jednej ze swoich prac naukowiec przedstawił listę gatunków potencjalnie przydatnych do sadzenia w miastach na północnej półkuli z podziałem na już wykorzystywane i jeszcze nieuprawiane lub produkowane jedynie na niewielką skalę.
Lista gatunków drzew przydatnych do sadzenia w miastach, stworzona na podstawie badań terenowych, przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców w naturze, m.in. w suchych i gorących regionach Chin, Rumunii oraz Mołdawii
WG
(Na podstawie Horticulture Week 16–29.09.2016 r. oraz pracy H. Sjömana „Habitat Studies in the Search for Future Urban Trees”)
Artykuł pochodzi z numeru 1/2017 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”