Chicago Flower & Garden Show

Historia wiosennej wystawy ogrodniczej Chicago Flower & Garden Show sięga pierwszej połowy XIX wieku. Wydarzenie odbywa się corocznie w marcu i przez mieszkańców „wietrznego miasta”(nazywanego tak ze względu na silny wiatr wiejący znad jeziora Michigan) traktowane jest jako oficjalne otwarcie sezonu ogrodniczego. W tym roku inauguracja trwającej cały tydzień wystawy (14–22 marca) zbiegła się z końcem mroźnej i długiej zimy. Topniejący śnieg, słoneczna pogoda, ciekawy program wystawy oraz doskonała lokalizacja na przystani Chicago’s  Navy Pier (jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców) sprzyjało wystawcom i zwiedzającym.
 
O targach
Pierwszym odczuciem po wejściu na teren wystawy mogło być lekkie rozczarowanie dla osób zawodowo odwiedzających tego typu imprezy w kraju i zagranicą, spowodowane głównie przez niezbyt dużą liczbę wystawców. Chicago Flower & Garden Show to wydarzenie o charakterze lokalnym, skupione zdecydowanie bardziej na amatorach i miłośnikach ogrodnictwa, niż na profesjonalistach. Główna część wystawiennicza obejmowała 22 duże lub bardzo duże stoiska-wyspy (każde o powierzchni od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych), na których prezentowały się przedsiębiorstwa, szkółki, gospodarstwa ogrodnicze oraz różnego rodzaju organizacje.

Stoiska były organizowane najczęściej we współpracy z kilkoma podmiotami (pracowniami projektowymi, producentami, stowarzyszeniami). Około 25% powierzchni wystawy zajmował kiermasz, na którym swoje produkty i usługi oferowało(sprzedawało) nieco ponad 100 firm (od producentów roślin, narzędzi ogrodniczych, mebli, przez wydawców, wytwórców biżuterii, żywności, win, po dystrybutorów materaców i wanien z hydromasażem).

Trzecią część stanowiła powierzchnia przeznaczona na wydarzenia towarzyszące: seminaria, praktyczne warsztaty i pokazy, zajęcia dla dzieci z bardzo atrakcyjnym programem sadzenia roślin, rozmnażania oraz ciekawostkami botanicznymi. Tam też odbywał się pokazy kulinarne.

 
Nowości roślinne
Stoiska wystawowe zostały zorganizowane w postaci ogrodów pokazowych. Jednym z ciekawszych była niewątpliwie wyspa zaaranżowana na klasyczny ogród różany. Na stoisku tym zaprezentowano 50 taksonow róż obejmujących  m.in. odmiany wyselekcjonowane pod kątem przystosowania do stanowisk narażonych na działanie silnego wiatru, np. Jump for Joy™ ‘WEKnewchi’ (fot. 1) – zwarta, gęsta, obficie kwitnąca odmiana rabatowa tworząca różowe, pełne kwiaty, uzyskana przez Christiana Bedarda, wprowadzona na rynek przez firmę Weeks Roses w 2014 r. Ciekawą kreacją tego samego hodowcy eksponowaną na stoisku była lawendowoczekoladowa Koko Loko™ ‘WEKbijou’ (fot. 2), wprowadzona na rynek w 2012 r. Wśród nowości premierę miała Anna’s Promise® ‘WEKdoofat’, dwubarwna odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, uzyskana przez Toma Cerrutha (w sprzedaży od br.).

Fot. 1. Róża Jump for Joy™ ‘WEKnewchi’


Fot. 2. Koko Loko™ ‘WEKbijou’

Na stoisku można było porozmawiać z ekspertami amerykańskiego Stowarzyszenia Miłośnikow Róż (American Rose Society).Innym, bardzo ciekawym stoiskiem dla osób poszukujących nowości była wyspa-ogród, zaprojektowana przez uznanego amerykańskiego architekta krajobrazu Jacka Barnwell’a, wykonana we współpracy z firmą Proven Winners. Tu uwagę zwracały licencjonowane odmiany bylin: żurawek, żurawkotenelli, rozchodnikow, funkii oraz pnączy i krzewów. Nowością był bez koralowy (Sambucus racemosa) LemonyLace™ ‘SMNSRD4’ (fot. 3). Krzew ten ma żółte, mocno powcinane liście (młode są czerwonawe), jeszcze bardziej zredukowane niż u odmiany ‘Sutherland Gold’ tego gatunku.

Fot. 3. Bez koralowy Lemony Lace™ ‘SMNSRD4’ 

Z krzewów iglastych prezentowano żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) North Pole® ‘Art Boe’ (fot. 4)- odmianę o wąskim, kolumnowym pokroju, zimą utrzymującą ciemnozieloną barwę gałązek. Zwiedzający mogli zobaczyć także promowany przez ProvenWinners w USA wiciokrzew (Lonicera  sp.) ‘Scentsation’ (przez całe lato tworzy bardzo mocno pachnące, żółte kwiaty – fot. 5) poprowadzony nie jako pnącze, lecz jako roślina okrywowa.

Fot. 4. Żywotnik zachodni North Pole® ‘Art Boe’

Fot. 5. Wiciokrzew ‘Scentsation’ 

Interesującą  nowością o żółtawym ulistnieniu była żurawkotenella (Heucherella sp.) Funand Games™‘ L e a p f r o g ’ (fot. 6), pięknie wyeksponowana wśród bylin o ciemniejszych liściach. Na stoisku poświęconym roślinom o płaczącym pokroju i zwisających pędach (Garden of  Weeping Wonder) uwagę zwracał miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)‘Weeping Wonder’. Jest to ciekawa, nieregularna odmiana o wzniesionym pokroju, wydłużonych pędach i  w różnym stopniu zredukowanych blaszkach liściowych (fot. 7). Roślina została wprowadzona do handlu przez szkółkę Buchholz& Buchholz w 2009 r.

Fot. 6. Żurawkotenella Fun and Games™ ‘Leapfrog’


Fot. 7. Miłorząb dwuklapowy ‘Weeping Wonder’

Mgr inż. Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

fot. 1–3, 6, 7 G. Falkowski fot. 4, 5 materiały prasowe Proven Winners20

Artykuł pochodzi z numeru 4/2015 „Szkółkarstwa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNawet milion hektarów gruntów może być objętych suszą
Następny artykułRząd przyjął projekt w sprawie promocji grup producenckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.