Konkurencja jest bardzo duża – każdego roku do konkursu zgłaszane jest nawet 400 różnych taksonów, spośród których na karcie do głosowania znajdują się ostatecznie tylko trzy lub cztery rośliny. Pretendentki do tytułu „Byliny Roku” muszą spełniać kilka kryteriów: być przydatne do uprawy w różnych warunkach klimatycznych, łatwo się mnożyć, charakteryzować się dobrą zdrowotnością oraz zachowywać walory ozdobne jak najdłużej w okresie wegetacji. Przedstawiciele PPA zapewniają, że nagrodzone byliny to „pewniaki”.
Kalaminta mniejsza występuje w naturze w południowej Europie oraz w Wielkiej Brytanii. Bylina ta bylina dorasta do wysokości 45 cm przy podobnej średnicy. Tworzy kępy i rozrasta się za pomocą krótkich podziemnych rozłogów. Pędy są czworokątne, a liście odwrotnie jajowate, owłosione i ząbkowane. Kwiaty są niewielkie, jasnolawendowe (z daleka prawie białe), zebrane w kwiatostanach w górnej części pędów. W Polsce kwitną od czerwca do września. Całe rośliny mocno, słodko pachną.
Bylina ta nie jest wymagająca, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i glebach wapiennych. Rośliny są odporne na suszę, rosną zdrowo, dobrze znoszą zimy (strefa 5 USDA).
Kalaminta mniejsza jest przydatna do sadzenia na obrzeżach rabat, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. PPA poleca je do tworzenia monochromatycznych zestawów z zawilcami (Anemone x hybrida) ‘Honorine Jobert’, floksami wiechowatymi (Phlox paniculata) ‘David’ oraz ozdobnymi trawami: prosem wiechowatym (Panicum virgatum) ‘Northwind” lub schizachyrium miotlastym (Schyzacharium scoparium).
Rośliny łatwo rozmnaża się przez sadzonki zielne lub korzeniowe. Według informacji PPA, ukorzenione młode rośliny, posadzone wiosną, w ciągu 8-10 tygodni mają wypełniać pojemniki około 4-litrowe. W trakcie produkcji należy zwracać uwagę, aby roślin nadmiernie nie podlewać. W celu poprawienia pokroju można je przycinać lub traktować regulatorami wzrostu. Nie są polecane do produkcji w małych pojemnikach. W produkcji popularne są także odmiany kalaminty mniejszej rozmnażane z nasion, m.in. ‘Marvelette Blue’ czy ‘Marvelette White’.