Corocznie wiosną w szkółce przygotowuje się kilkaset skrzynek posadzonymi młodymi roślinami tej byliny. Takie pojemniki rozstawiana są na początku sezonu zarówno na kontenerowni, jak i pod osłonami, a jesienią – wywożone ze szkółki i niszczone wraz z rozwijającymi się w bryle korzeniowej bergenii larwami opuchlaków.
W tym samym gospodarstwie w walce z wieloma innymi szkodnikami właścicielom pomagają pożyteczne owady. Aby je przyciągnąć, na zagonach polowych i w tunelach rozkłada się też skrzynki z roślinami wabiącymi owady pożyteczne, głównie tawliną jarzębolistną (Sorbaria sorbifolia) oraz pięciornikiem krzewiastym (Potentilla fruticosa).
Także na osłony przeciwwiatrowe wykorzystuje się gatunki przyjazne owadom pożytecznym: głogi, czarny bez, leszczyny. W zapobieganiu chorobom pomaga unikanie dużych połaci z tych samych gatunków i odmian poprzez mieszanie ich na zagonach (choć utrudnia to nieco logistykę). Aby zmniejszyć zużycie herbicydów, tam, gdzie to możliwe, ciągi komunikacyjne w szkółce obsiewa się murawą.
Wojciech Górka