‘Asfari’ to jedna z nowych odmian jabłoni otrzymanych w programie hodowlanym belgijskiej firmy Better3fruit N.V. Prawa do dystrybucji tej jabłoni na całym świecie od sierpnia 2014 r. należą do firmy ABCz z Belgii, specjalizującej się w zarządzaniu odmianami (została stworzona przez szkółki Carolus Cz. z Belgii, Pépinieres Grard z Francji oraz belgijską firmę handlową Fresh Fruit Services Europe).
Niemieccy sadownicy sprzedający jabłka bezpośrednio konsumentom mogą kupować drzewka tej odmiany i oferować jej owoce w gospodarstwie pod marką Blondy® dzięki inicjatywie „SfD Neue Sorten für die Direktvermarktung” („Nowe odmiany dla producentów prowadzących sprzedaż bezpośrednią dla klientów”), stworzonej w tym kraju przez Herberta Knuppena. Brytyjska sieć handlowa ASDA ma natomiast wyłączność na sprzedaż owoców ‘Asfari’ w tym kraju pod nazwą Golden Fizz®.
Najwięcej doświadczeń z praktyki produkcyjnej dotyczącej ‘Asfari’ pochodzi z Belgii, głównie z sadów doświadczalnych firmy ABCz w Nieuwerkerken oraz należących do stacji doświadczalnej Pcfruit w Sint-Truiden.
Charakterystyka ‘Asfari’
‘Asfari’ powstała w drodze krzyżowania odmian ‘Elstar’ i ‘Delcorf’. Tworzy stosunkowo duże (w plonie spory udział mają owoce o średnicy 75–85 mm), kuliste, całkowicie żółte jabłka o bardzo smacznym i aromatycznym miąższu. Jest on twardy, kruchy, a przy tym soczysty. Podczas zbioru owoce mają jędrność na poziomie 8 kg/cm2. Co ważne utrzymuje się ona bez zmian przez prawie dwa tygodnie, co jest cechą unikatową dla wczesnych odmian jabłoni.
Zawartość cukru zależy od pogody w sezonie i wynosi średnio 13,5–15° Brix. Dla sadownika ważne jest też to, że jabłka ‘Asfari’ prawie nigdy się nie ordzawiają, a ich żółta skórka jest bardzo odporna na uszkodzenia oraz otarcia.
Asfari’ tworzy żółte, prawie nigdy nieordzawione jabłka
Plonowanie ‘Asfari’
Plonowanie ‘Asfari’ jest podobne do tego u odmian o podobnym czasie dojrzewania, ale oczywiście dużo gorsze niż np. w wypadku odmian ‘Golden Delicious’ lub ‘Jonagold’. Drzewa sadzone wiosną 2009 r. w sadzie doświadczalnym w Sint-Truiden, od 2. do 6. roku po posadzeniu dały łączny plon na poziomie tylko niewiele przekraczającym połowę tego z drzew odmiany ‘Golden Delicious’ w tym samym wieku (tabela).
‘Asfari’ nie jest może odmianą wybitną pod względem wielkości plonu, ale z tego samego względu, na podstawie dotychczasowych obserwacji, wydaje się prawie nie potrzebować ręcznego przerzedzania zawiązków owoców. Może jednak być nieco podatna na przedwczesne opadanie owoców. Dojrzewają one mniej więcej w tym samym czasie co jabłka odmiany ‘Delcorf’. W 2013 r. zbiory w sadach w Sint- Truiden rozpoczęły się 29 sierpnia, a w 2014 r. jabłka zbierano między 7 a 14 sierpnia (w sadzie firmy Better3fruit zrywano je 12 sierpnia ub.r.).
Chociaż ‘Asfari’ należy do grupy odmian letnich, interesujący jest fakt, że jej jabłka można bez problemu przechować w zwykłej przechowalni aż do grudnia.
Gerard Poldervaart, redakcja „European Fruitgrowers Magazine”
Tłumaczenie Wojciech Górka
Fot. EFM
Nie wiem czy uda sie uzyskac 2 razy wyzsze ceny zeby zrownowazyc nizsze plonowanie.
Gdzie można kupić taką odmianę w Polsce. Czy można w ogóle dostać to w Polsce?