‘Asfari’, Blondy® czy Golden Fizz®?

Na tle wciąż dominujących w Europie jabłoni o dwukolorowych owocach wyróżnia się nowa, wczesna odmiana ‘Asfari’ tworząca całkowicie żółte jabłka. Ze względu na interesujące owoce wydaje się ona, przynajmniej na zachodzie Europy, obiecującym uzupełnieniem doboru odmian przeznaczonych na zbiór jabłek w lecie.

‘Asfari’ to jedna z nowych odmian jabłoni otrzymanych w programie hodowlanym belgijskiej firmy Better3fruit N.V. Prawa do dystrybucji tej jabłoni na całym świecie od sierpnia 2014 r. należą do firmy ABCz z Belgii, specjalizującej się w zarządzaniu odmianami (została stworzona przez szkółki Carolus Cz. z Belgii, Pépinieres Grard z Francji oraz belgijską firmę handlową Fresh Fruit Services Europe).

Niemieccy sadownicy sprzedający jabłka bezpośrednio konsumentom mogą kupować drzewka tej odmiany i oferować jej owoce w gospodarstwie pod marką Blondy® dzięki inicjatywie „SfD Neue Sorten für die Direktvermarktung” („Nowe odmiany dla producentów prowadzących sprzedaż bezpośrednią dla klientów”), stworzonej w tym kraju przez Herberta Knuppena. Brytyjska sieć handlowa ASDA ma natomiast wyłączność na sprzedaż owoców ‘Asfari’ w tym kraju pod nazwą Golden Fizz®.
 
Najwięcej doświadczeń z praktyki produkcyjnej dotyczącej ‘Asfari’ pochodzi z Belgii, głównie z sadów doświadczalnych firmy ABCz w Nieuwerkerken oraz należących do stacji doświadczalnej Pcfruit w Sint-Truiden.

Charakterystyka ‘Asfari’
‘Asfari’ powstała w drodze krzyżowania odmian ‘Elstar’ i ‘Delcorf’. Tworzy stosunkowo duże (w plonie spory udział mają owoce o średnicy 75–85 mm), kuliste, całkowicie żółte jabłka o bardzo smacznym i aromatycznym miąższu. Jest on twardy, kruchy, a przy tym soczysty. Podczas zbioru owoce mają jędrność na poziomie 8 kg/cm2. Co ważne utrzymuje się ona bez zmian przez prawie dwa tygodnie, co jest cechą unikatową dla wczesnych odmian jabłoni.

Zawartość cukru zależy od pogody w sezonie i wynosi średnio 13,5–15° Brix. Dla sadownika ważne jest też to, że jabłka ‘Asfari’ prawie nigdy się nie ordzawiają, a ich żółta skórka jest bardzo odporna na uszkodzenia oraz otarcia.

Asfari’ tworzy żółte, prawie nigdy nieordzawione jabłka

Plonowanie ‘Asfari’
Plonowanie ‘Asfari’ jest podobne do tego u odmian o podobnym czasie dojrzewania, ale oczywiście dużo gorsze niż np. w wypadku odmian ‘Golden Delicious’ lub ‘Jonagold’. Drzewa sadzone wiosną 2009 r. w sadzie doświadczalnym w Sint-Truiden, od 2. do 6. roku po posadzeniu dały łączny plon na poziomie tylko niewiele przekraczającym połowę tego z drzew odmiany ‘Golden Delicious’ w tym samym wieku (tabela).

‘Asfari’ nie jest może odmianą wybitną pod względem wielkości plonu, ale z tego samego względu, na podstawie dotychczasowych obserwacji, wydaje się prawie nie potrzebować ręcznego przerzedzania zawiązków owoców. Może jednak być nieco podatna na przedwczesne opadanie owoców. Dojrzewają one mniej więcej w tym samym czasie co jabłka odmiany ‘Delcorf’. W 2013 r. zbiory w sadach w Sint- Truiden rozpoczęły się 29 sierpnia, a w 2014 r. jabłka zbierano między 7 a 14 sierpnia (w sadzie firmy Better3fruit zrywano je 12 sierpnia ub.r.).

Chociaż ‘Asfari’ należy do grupy odmian letnich, interesujący jest fakt, że jej jabłka można bez problemu przechować w zwykłej przechowalni aż do grudnia.

Gerard Poldervaart, redakcja „European Fruitgrowers Magazine”
Tłumaczenie Wojciech Górka
Fot. EFM

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWięcej pomidorów we Francji
Następny artykułVIII Forum Energetyki Prosumenckiej

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.