Powierzchnia wystawy było nieco mniejsza niż przed rokiem i zajęła 18 tys. m2 w dwóch halach. Organizatorzy spodziewali się 17 tys. gości z 36 krajów. Jedna z ważniejszych wizyt, podkreślających znaczenie szkółkarstwa były odwiedziny Plantarium przez Alexandra Wasilewicza Shulgina, rosyjskiego ambasadora w Holandii (Rosjanie stanowią znaczny odsetek importerów szkółkarskiego materiału ozdobnego z tego kraju).
Jak co roku targi Plantarium odbywały się pod hasłem przewodnim, którym tym razem było słowo „Stories”, które można przetłumaczyć, jako „Opowieści”. Organizatorzy oraz wystawcy chcieli w ten sposób pokazać, że obecnie nawet najlepszą rośliną ciężko jest zainteresować finalnych odbiorców, jeśli nie przedstawi im się jej w atrakcyjny sposób, który rozbudzi zainteresowanie. Z tego, między innymi, powodu na targach stworzono sześć Pokojów Inspiracji, które pokazywały detalistom, jak można zainteresować klienta roślinnymi nowościami, poprzez stworzenie w punkcie handlowym wzorcowej aranżacji ich wykorzystania, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Kolejną nowością służącą temu samemu celowi były ogrody pokazowe poświęcane ważnym postaciom, zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Wśród nich znaleźli się: Salvador Dali, Don Kichot, Annie M. G. Schmidt (holenderska autorka książek dla dzieci), Anna Frank (żydowska dziewczynka, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie), Nelson Mandela, Amadeus Mozart oraz Joop Zoetemelk (kolarz szosowy z Holandii).
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
Ogród Don Kichota
Na Plantarium najważniejsze są jednak roślinne nowości. W tym roku jury przyznało trzy złote medale, 7 srebrnych oraz 14 brązowych. Za najciekawszą nowość uznano hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Lady Mata Hari® (‘Jong 01’). W tym wypadku sędziowie podkreślili, że przy ogromnym obecnie asortymencie odmian tego gatunku trudno jest o kolejną innowację. Udało się to jednak hodowcom ze szkółki De Jong Plant B.V. z Holandii: hortensja Lady Mata Hari® tworzy bowiem różnokolorowe kwiaty płonne w obrębie jednego kwiatostanu (w zależności od pH podłoża w tonacjach różowych lub niebieskich).
Hortensja Lady Mata Hari – najlepsza nowość Plantarium 2017
Podobnie jak w ostatnich kilku latach, prawie wszystkie (poza jedną) nagrody przypadły roślinom ozdobnym z liści bądź kwiatów (iglaste nadal tracą na popularności). Jury dziennikarzy przyznało swoją główną nagrodę w kategorii „Nowości roślinne” nowej odmianie judaszowca kanadyjskiego (Cercis canadensis) – ‘The Rising Sun’ (tworzy złotożółte liście, które nie są uszkadzane przez słońce). W kategorii „Koncept” dziennikarze nagrodzili natomiast pomysł o nazwie Fleura Terrazza zaprezentowany przez firmę Van der Starre z Boskoop (Holandia) – podanie pnączy (przede wszystkim wybranych odmian powojników), w dużych pojemnikach z podporami, jako gotowego produktu do dekoracji pojemników balkonowych, tarasowych lub nawet stołów ogrodowych.
Tekst i fot. Wojciech Górka