W namiocie o powierzchni przekraczającej 10 000 m2 na gości czekało ponad 300 wystawców, wśród których dominowali Holendrzy, ale pojawiały się także firmy z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch oraz jedna z Polski (Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka). W przedstawionej ofercie najwięcej było ozdobnego liściastego materiału szkółkarskiego z tzw. gołym, korzeniem, z którego produkcji słynie region Zundert. Pokazano także jednak bardzo dużo drzew i krzewów w kontenerach. To jedna z niewielu szkółkarskich imprez, na której można jeszcze zobaczyć tak duże ilości roślin iglastych, które ostatnio nie są zbyt popularne wśród holenderskich klientów, ale wciąż cieszą się zainteresowaniem kupców zagranicznych. Targi GrootGroenPlus to przede wszystkim rośliny, na które przypadło ponad 75% ekspozycji (225 szkółek). Jak co roku organizatorzy wybrali hasło przewodnie, które miało być inspiracją dla wystawców, tym razem: “Zieleń przez 365 dni w roku”.
Stałym elementem opisywanych targów jest prezentacja nowości ze szkółek holenderskich i zagranicznych. Zgłoszone do konkursu rośliny są akceptowane i oceniane przez Królewskie Stowarzyszenie Miłośników Szkółkarstwa w Boskoop (KoninklijkeVereniging voor Boskoopse Culturen – KVBC). Podczas ostatniej edycji w konkursowe szranki stanęło kilkanaście odmian ozdobnych drzew i krzewów.
Za najciekawsze (nagrodzone złotymi medalami) uznano dwie rośliny: nandinę domową (Nandina domestica) 'Selten004' (BRIGHTLIGHT) oraz kiścień japoński (Leucothoe keiskei) ‘Opstal16’ (HALLOWEEN). Pierwsza z nich – nieodporna w Polsce na mróz – charakteryzuje się dużymi, złożonymi liśćmi o zielonożółtym zabarwieniu oraz licznymi, białymi kwiatami. Nowa odmiana kiścienia wyróżnia się natomiast bardzo wąskimi, łukowato wygiętymi liśćmi, zielonymi latem oraz intensywnie czerwonymi jesienią.
Kiścień japoński HALLOWEEN
Dwoma srebrnymi medalami nagrodzono drzewa: brzozę czarną (Betula nigra) ‘Summer Cascade’ oraz magnolię wielkokwiatową (Magnolia grandiflora) ‘TMGH’ (ALTA).
Brązowe medale otrzymały: świerk kłujący (Picea pungens) ‘Baby Blue’ (SUPER BLUE SEEDLING), barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis) ‘Elst33’ (BLUE EMPIRE), turzyca oszimska (Carex oshimensis) ‘Eversheen’ (EVERCOLOR) oraz błotnia leśna (Nyssa sylvatica) ‘Widfire’.
Więcej na temat targów oraz pokazanych nowości napiszemy w jednym z kolejnych numerów “Szkółkarstwa”.
Tekst i fot. W. Górka
Więcej zdjęć z targów zobaczyć można tutaj.