Różne źródła podają dość jednobrzmiący komunikat: aktualnie (koniec roku 2017) na terenie Federacji Rosyjskiej pracuje około 2600 ha szklarni. Wiadomo też, że uprawia sie w nich przede wszystkim ogórki, pomidory zajmują drugą pozycję, inne uprawy maja marginalne znaczenie co do powierzchni pod szkłem. Rzadziej spotyka się informacje o technologiach produkcji.
Dane Rosstatu mówią o 2600 hektarów użytkowanych w całej Federacji Rosyjskiej szklarni. Dwie trzecie produkcji (66%) stanowią ogórki, 31% – pomidory. łącznie w 2017 r. wyprodukowano 946 tys. ton tych warzyw. Co bardziej interesujące – 817 tys. ton zebrano ze szklarni zimnych, a tylko 129 tys. ton z ogrzewanych. Te liczby wyjaśniają przynajmniej częściowo statystyki importu – mimo rosnącej produkcji, import też rośnie. Przynajmniej w ubiegłym roku wzrósł, to samo działo się w styczniu i lutym bieżącego.
Z pewnością ustabilizowanie się waluty rosyjskiej dało silny impuls do wznowienia czy rozszerzenia handlu zagranicznego warzywami, bo spadło ryzyko kursowe. Przy tym rosyjskie pomidory są zwykle na swoim rynku droższe od importowanych, zwłaszcza w zimne miesiące, kiedy wypadają z rynku rodzime warzywa polowe.
za: agroinvestor.ru