Pomidory koktajlowe

W ostatnich latach na rynku warzyw, w tym pomidorów, można zauważyć wyraźnie zaznaczającą się tendencję do wzrostu udziału produktów konfekcjonowanych. Dlatego też w pierwszym roku po przejęciu firmy, nowi właściciele PGO Sp. z o.o. w Ostrołęce postawili na uprawę odmian m.in. koktajlowych.

Odmiany i uprawa
W minionym sezonie odmiany koktajlowe uprawiane były na 7 ha, z czego największą powierzchnię zajmowała Conchita F1 (fot. 1; marki De Ruiter, należącej do koncernu Monsanto), posadzona na 5,4 ha.


Fot. 1. Kuliste owoce mieszańca Conchita F1

Pozostałe 1,6 ha stanowiły inne kreacje o drobnych owocach różnej barwy i kształtu – Angelle F1, Bambelo F1 (fot. 2) i KM 5512 F1 (z hodowli firmy Syngenta); Summer Sun F1 (Hazera; fot. 3); Vespolino F1 (Enza Zaden); Amoroso F1, Tiarino F1 (fot. 4) i Tatami F1 (Rijk Zwaan; fot. 5).


Fot. 2. Bambelo F1 o żółtych, wydłużonych owocach


Fot. 3. Żółte, kuliste owoce odmiany Summer Sun F1


Fot. 4. Czerwone, mini śliwkokształtne owoce mieszańca Tiarino F1


Fot. 5. Nowa odmiana Tatami F1 o koktajlowych, malinowych owocach

Jak informowała Karolina Lik, kierująca produkcją w PGO Sp. z o.o., wszystkie odmiany drobnoowocowe są uprawiane z jednopędowej, nieszczepionej rozsady. Docelowe zagęszczenie wynosi 4 wierzchołki/m2. Grona nie są regulowane – im więcej wytworzy się na nich owoców, tym lepiej. Są one wówczas drobniejsze, co również jest pożądaną cechą.
 
Owoce są zbierane luzem lub całymi gronami (w zależności od odmiany oraz zamówień) do plastikowych skrzynek – o masie 15 kg (w przypadku odmiany Conchita F1) lub 6-kilogramowych.

Ponieważ rośliny odmian drobnoowocowych są stosunkowo lekkie, na przemian są przypinane do sznurków i okręcane. Taki system pozwala na ograniczenie pracochłonności, co ma znaczenie szczególnie przy dużym zagęszczeniu roślin. Na roślinach utrzymywanych jest po 14 lub 15 liści, mniej przy pochmurnej pogodzie. Z kolei, jeśli przewidywane jest duże nasłonecznienie, zawczasu pozostawia się o 2 dodatkowe liście więcej.[NEW_PAGE]Różnice odmianowe
W szklarniach, w których uprawianych jest tyle rozmaitych odmian, można było zaobserwować, że kreacje koktajlowe różnią się nie tylko barwą, kształtem i wielkością owoców. Dobrze widoczne były też różnice w pokroju, np. bardzo wegetatywnych, silnych roślin odmiany Amoroso F1 i generatywnych, delikatnych u mieszańca Tiarino F1 (fot. 6).


Fot. 6. Różnice w pokroju: bardzo wegetatywne, silne rośliny odmiany Amoroso F1…


… i generatywne, delikatne mieszańca Tiarino F

Jak mówiła K. Lik, szczególnie na początku sezonu można zauważyć, jak bardzo różnią się poszczególne odmiany – różne jest tempo ich wzrostu, kolor i wielkość kwiatów, a także barwa całych roślin. Na przykład rośliny odmiany KM 5512 F1 o brązowych owocach mają więcej antocyjanowego barwnika, w czego wyniku są ciemniejsze niż np. jasnozielone rośliny mieszańca Conchita F1 (fot. 7).


Fot. 7. Jasnozielone rośliny odmiany Conchita F1…
 

… i ciemne, z antocyjanowym zabarwieniem mieszańca KM 5512 F1

Anna Maciejuk
Fot. 1-7 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 1/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZapusty na Podlasiu
Następny artykułPszczoły potrafią przewidzieć deszcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.