Gospodarstwo pp. Krawczyńskich prezentuje wysoki poziom profesjonalizmu. Uprawa pomidorów prowadzona jest pod wysokimi tunelami zblokowanymi, które postawiono po powodzi z 2010 r. Tunele zaprojektowała i wykonała w 2012 r. firma F.U.H. Farmer z Bochni. Jak informował Sławomir Bryk z F.U.H. Farmer (fot. 2) tunele (5 sztuk) zajmują łącznie powierzchnię 0,23 ha. Nie są one ogrzewane, ale wyposażono je w komputer klimatyczny, który kontroluje warunki w tunelach (temperaturę i wilgotność) i jest połączony ze stacją pogodową na zewnątrz. Steruje on otwieraniem i zamykaniem wietrzników.
Fot. 2. Sławomir Bryk z F.U.H. Farmer…
… omówił budowę i zalety wysokich tuneli zblokowanych
W uprawie w tym roku znajdują się odmiany pomidorów polecane do uprawy pod osłonami z firmy nasiennej Syngenta. Prezentacji odmian w tunelach dokonał Władysław Tokarczyk z tej firmy (fot. 3). W jego ocenie wszystkie prezentowane odmiany zasługują na uprawę, gdyż charakteryzują się wysoką zdrowotnością oraz plennością.
Fot. 3. Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta omówił uprawiane w tunelach odmiany, tu Kilates F1
Kilates F1 to odmiana o śliwkokształtnych owocach o gramaturze 130-150 g (jest to jednak zależne od warunków wzrostu). Pomidory o takim kształcie owoców budzą coraz większe zainteresowanie rynku. Odmiana Kilates F1 jest łatwa w uprawie, bardzo dobrze wiąże owoce i wysoko plonuje. Kolor owoców jest bardzo atrakcyjny. Owoce nie są zakończone ostrym dziubkiem, dzięki czemu nie kaleczą się w opakowaniach. Nie ma ryzyka powstawania mikrospękań na skórce.[NEW_PAGE]Premierę komercyjną w tym roku ma odmiana Baribine F1. Jest ona odporna na brunatną plamistość liści pomidora, która jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Cladosporium. Jest to choroba trudna do zwalczania. Owoce Baribine F1 dojrzewają o tydzień wcześniej niż owoce odmiany Brooklyn F1. Mają one atrakcyjną szypułkę, są ładne, błyszczące, lekko spłaszczone, delikatnie karbowane o gramaturze 150-170 g. Odmiana bardzo plenna.
Sandoline F1 to również odmiana z odpornością na Cladosporium. Charakteryzuje się ona dużymi owocami o gramaturze 160-180 g. Polecana jest do uprawy w tradycyjnych podłożach oraz na wełnie mineralnej. Ma dobry balas między wzrostem i owocowaniem. Owoce są błyszczące, o ładnej barwie skórki. Owoce mają bardzo krótki głąb.
SG 812 B (Gladoline F1) to odmiana silnie rosnąca, jednak także plenna i odporna na Cladosporium. Charakteryzuje się dużymi i smacznymi owocami.
SG 413 P (Legende F1) (fot. 4) pomidor malinowy o ładnych, kształtnych owocach, odmiana bardzo plenna. Owoce charakteryzują się wysoką twardością, są wielkości 150-170 g. Krzewy bardzo dobrze wiążą owoce.
Fot. 4. Twardy pomidor malinowy odmiana SG 413 P (Legende F1)
Manqili F1 (fot. 5) pomidor malinowy, odmiana wielkoowocowa o owocach bardzo mięsistych, smaczny pomidor do produkcji w krótkim cyklu.
Fot. 5. Pomidor malinowy o dużych i mięsistych owocach Manqili F1
Carnegie F1 to standard do produkcji w zimnych tunelach. Można tą odmianę uprawiać także jesienią.
Wszystkie rośliny pomidorów są prowadzone na dwa pędy i szczepione na podkładce Arnold (Syngenta). Od początku zbioru, zebrano już z całej powierzchni 10 t owoców. Podczas ostatniego zbioru (12 lipca). zebrano 4,5 tony owoców. Dotychczas owoce zbierane były 3 razy.
Program nawożenia i fertygacji oparty o nawozy firmy Yara Poland omówił Wojciech Wojcieszek z tej firmy (fot. 6). Wytłumaczył on również, jak wyglądają objawy niedoborów składników pokarmowych na liściach.
Fot. 6. Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland wyjaśnia zasady nawożenia pomidorów pod osłonami…
… i prezentuje objawy niedoboru manganu
O zaletach użycia czarnej agrowłówniny w uprawie pomidorów pod osłonami mówił Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex Sp. z o.o. Folia, często stosowana w tunelach foliowych do wyścielania gleby może przy wysokiej temperaturze doprowadzić do przegrzania korzeni. Agrowłóknina czarna nie stwarza takiego ryzyka, gdyż umożliwia wymianę gazową, z uwagi na porowatość. Jej zaletami są również: umożliwienie swobodnego parowania gleby oraz ograniczenie wzrostu chwastów co wyeliminowuje konieczność stosowania herbicydów pod roślinami. Dodatkowo, po przykryciu gleby w tunelu ograniczy także zanieczyszczanie nią owoców.
Fot. 7. Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex Sp. z o.o. poleca do ściółkowania w tunelach używać czarnej włókniny
Anita Łukawska
Fot. 1-7 A. Łukawska